Tour de Pologne jeszcze raz w regionie. Utrudnienia drogowe.

fot. Tour de Pologne (aut. Szymon Gruchalski)

Około godziny 15:00 kolarze tegorocznego wyścigu Tour de Pologne wjadą, po raz ostatni w tegorocznej edycji, na teren województwa śląskiego w Pewli Wielkiej na Żywiecczyźnie.

Kolarze pokonają dystans 152 km. Piąty etap wiedzie z Wieliczki do Bielska-Białej. W granicach miasta peleton znajdzie się przed 16:00 jadąc od przełęczy Przegibek. Na czas przejazdu wyłączone zostaną ulice Górska, fragment Żywieckiej, Bora-Komorowskiego i al. Armii Krajowej z metą.

— To nie koniec zmagań i utrudnień w ruchu — mówi Radiu Katowice Ryszard Radwan, naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu bielskiego magistratu.


Utrudnienia w ruchu w Bielsku-Białej potrwają od 11:00 do 17:00. Zanim jednak na metę dotrą profesjonalni kolarze ich trasę po mieście przetestują bardzo nieletni rowerzyści.

— Od 12:00 do 15:00 oddajemy ulice najmłodszym — mówi Ryszard Radwan.


Mali kolarze będą jeździć ulicami Armii Krajowej, Karbową, Kolistą i Gościnną.

Bielsko-Biała współorganizuje Tour de Pologne po raz 12., ósmy raz jest tu meta etapu. 

Autor: Jarosław Krajewski /rs/

Orientacyjny plan trasy 5. etapu:

Kolarze na teren województwa śląskiego wjadą od strony Suchej Beskidzkiej drogą przez Hucisko do Pewli Wielkiej (Żywiecczyzna), następnie fragmentem drogi 945 Żywiec – Jeleśnia do Pewli Małej, skręcą do Rychwałdu, potem na Łękawicę, Czernichów (drogami 946 i 948), Międzybrodzie Bialskie, przez przełęcz Przegibek wjadą do Bielska-Białej, gdzie zjadą ulicą Górką do Żywieckiej, potem Bora Komorowskiego dotrą do Armii Krajowej, miną metę i zrobią trzy pętle ulicami Karbową, Kolistą, Andersa, skąd znów skręcą w al. Armii Krajowej i dotrą do mety. Służby przewidują, że ograniczenia w ruchu kołowym w okolicach mety potrwają w Bielsku-Białej od 11:00 do 20:00. Przyjazd kolarzy na metę etapu pod Szyndzielnią spodziewany jest ok. 16:40.

Godziny przejazdu peletonu:

  • 12:55 start w Wieliczce
  • 15:00 Pewel Wielka (Jeleśnia)
  • 15:20 Łękawica
  • 15:30 Czernichów
  • 15:48 przełęcz Przegibek
  • 16:06 pierwsze minięcie mety na al. Armii Krajowej
  • 16:11 al. Andersa (pierwsze okrążenie)
  • 16:27 linia mety na al. Armii Krajowej – rozpoczęcie III, ostatniego okrążenia
  • 16:40 przyjazd na metę V etapu na al. Armii Krajowej