Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Prof. Mieczysław Chorąży laureatem nagrody Lux ex Silesia
17.08.2018
14:32:00

fot. Archidiecezja Katowicka

Profesor Mieczysław Chorąży laureatem tegorocznej nagrody Lux ex Silesia. Decyzję ogłoszono tradycyjnie podczas metropolitalnych obchodów uroczystości świętego Jacka, patrona archidiecezji.

Nagroda jest przyznawana od 1994 roku. Otrzymują ją osoby, które wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska i cechują je wysokie wartości moralne.

Profesor to wybitny naukowiec, znany lekarz i, możemy powiedzieć, twórca onkologii w Gliwicach – mówił arcybiskup metropolita katowicki, Wiktor Skworc.


Podczas mszy odczytano fragment listu od profesora. Podkreślił w nim, że to dla niego wielkie wyróżnienie i że jest wielu ludzi, którzy bardziej zasługują na tę nagrodę.


Nazwa nagrody nawiązuje do dominikanów świętego Jacka i błogosławionego Czesława Odrowążów, o których mówiono w Krakowie „Ex Silesia Lux”, czyli „Światło ze Śląska”. Do tej pory laureatami nagrody zostali między innymi: Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, profesor Jan Miodek i dziennikarka Polskiego Radia Katowice, Anna Sekudewicz. Wręczenie nagrody w październiku podczas inauguracji roku akademickiego.

Prof. Mieczysław Chorąży

Urodził się 31 sierpnia 1925 w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, ukończył także Szkołę Podchorążych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania warszawskiego był internowany w Niemczech.

Po powrocie w 1945 podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, ukończone w 1951. Po studiach otrzymał nakaz pracy w Gliwicach w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym. Podjął pracę pod kierunkiem profesora Kazimierza Duxa i w 1958 obronił doktorat z nauk medycznych. Odbywał staże w Stanach Zjednoczonych.

Jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów w tym ponad 140 artykułów i monografii. Był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną. Współpracował od lat siedemdziesiątych XX wieku z National Cancer Institute z Bethesda w USA, prowadząc prace nad genetyką raka płuc.

Jest członkiem wielu rad naukowych instytutów badawczych, między innymi Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, a także członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Posiada także doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej.

3 maja 2017, w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego.

Autor: Paulina Kurek /mm/

 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA