Prezentacja dorobku polskiej wsi. Krajowa wystawa rolnicza.

fot. Izabela Czerczer

W Częstochowie dziś i jutro można zwiedzać Krajową Wystawę Rolniczą.

Prezentuje ona dorobek polskiej wsi, zarówno w technice upraw, jak i w przetwórstwie. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Komitet Honorowy wystawy tworzy kilkadziesiąt instytucji. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego chciałby w ten sposób ogólnopolską wystawę przekształcić w przyszłości w wystawę międzynarodową.

Wystawa otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i towarzyszy Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim. W Częstochowie zorganizowano też 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na Placu Biegańskiego można zobaczyć rękodzieło i wyroby regionalne z różnych krajów europejskich.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił w Częstochowie, że tegoroczne zbiory zgodnie z szacunkami będą niższe o około 15 procent. Straty w uprawach z powodu suszy rozkładały się różnie w zależności od regionu i nie powinny mieć przełożenia na ceny żywności.


— Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą liczyć na pomoc, która rusza już w połowie września — dodaje minister Jan Krzysztof Ardanowski.


Jutro na Jasnej Górze odbędą się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie.

Autor: Zdzisław Makles, Izabela Czerczer /pg/rs/