Marcin Krupa zadowolony z decyzji sądu o rozwiązaniu marszu Młodzieży Wszechpolskiej

Rozwiązanie majowego marszu Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach było zasadne – uznał Sąd Apelacyjny przyznając tym samym rację prezydentowi miasta Marcinowi Krupie. Informację tę potwierdziła Ewa Lipka, rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta.

Prezydent Katowic Marcin Krupa jest zadowolony z wyroku Sądu Apelacyjnego, który uznał, że rozwiązanie Marszu Młodzieży Wszechpolskiej przez władze miasta było zasadne.

Cieszę się z wyroku Sądu Apelacyjnego, który przychylił się do naszej argumentacji. Od początku byliśmy przekonani, że decyzja z 6 maja o rozwiązaniu zgromadzenia publicznego Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach była zasadna i rozsądna, gdyż bezpieczeństwo mieszkańców Katowic jest dla nas najważniejsze. Sąd finalnie podzielił nasze zdanie — podkreślał po wyroku Marcin Krupa. 

Przypomnijmy: 6 maja Młodzież Wszechpolska zorganizowała Marsz Powstańców Śląskich, jednakże pomiędzy nimi i kontrmanifestantami doszło do przepychanek, interweniowała policja, użyto siły, a po zdarzeniu zatrzymano 9 osób. Władze miasta, widząc co się dzieje, zdecydowały o rozwiązaniu marszu. Młodzież Wszechpolska odwołała się od decyzji prezydenta do sądu. Na lipcowym posiedzeniu, sąd przyznał rację Młodzieży Wszechpolskiej i uznał, że decyzja Marcina Krupy była bezzasadna, bowiem nie było przesłanek do rozwiązania manifestacji w postaci zagrożenia życia, zdrowia czy mienia, a każdy ma konstytucyjne prawo do manifestowania swoich poglądów.

Krupa jednakże odwołał się od tego wyroku i dziś Sąd Apelacyjny stanął po jego stronie. — Wiele razy podkreślałem, że Katowice są miastem dialogu, każdy ma prawo manifestować swoje przekonania i poglądy, ale wyłącznie z poszanowaniem obowiązującego prawa — zaznaczył prezydent.

Sąd zasądził także zwrot kosztów sądowych na rzecz prezydenta.

Autor: Joanna Opas /pg/