GYPSYFINGERS (Victoria Coghlan i Luke Oldfield) w Radiu Katowice

fot. Aleksandra Siążnik

GYPSYFINGERS (Victoria Coghlan i Luke Oldfield, syn słynnego Mike'a!) oraz MUSTAPHA EL BOUDANI, tuż przed koncertami w naszym regionie w Gliwicach i Bielsku Białej.

GYPSYFINGERS to duet, który założyli Victoria Coghlan oraz Luke Oldfield, syn legendarnego Mike Oldfield’a. Muzycy starają się w swojej twórczości łączyć folk, z muzyką popularną, melorecytacją, światem muzyki klasycznej i elektroniki. Świeże brzmienie i unikalność ich muzyki to wynik zamiłowania Victorii do muzyki tanecznej i klasycznej oraz upodobań Luke’a do folkowych i rockowych rytmów. 

Początkowo Victoria Coghlan była pianistką i wokalistką. Jej miłość do gitary pojawiła się nieco później, rozwijała ją podczas swojego solowego projektu, który miał miejsce w Paryżu. Później spotkała Luke Oldfield, który zaproponował jej współpracę. Tak duet zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory w Londynie w studio nagrań Luka. W 2013 roku, kiedy zbliżali się do ukończenia debiutanckiego albumu "Circus Life", Victoria i Luke zaczęli szukać dodatkowych członków zespołu, którzy mogli by dołączyć do nich podczas koncertów. 

Luke zaprosił do współpracy Patricka Kenneally'a. Jego umiejętność gry na perkusji i instrumentach klawiszowych sprawiła, że idealnie pasował do zespołu. Miejsce gitarzysty basowego zajął Tali Trow, który od samego początku wpasował się w styl i brzmienie Gypsyfingers. Ich debiutancki album "Circus Life" (2014) został doceniony przez prasę muzyczną za świeże, oryginalne brzmienie i połączenie różnych gatunków muzycznych 

Gypsyfingers występują na żywo jako kwartet multiinstrumentalny podczas koncertów, które opisywane są jako "wciągające i zabawne, uwodzicielskie i piękne w równym stopniu" (Mumble Music, Edinburgh Queens Hall, 1 października 2017 r.) 


Skład Zespołu: Victoria Coghlan - fortepian, waltornia, gitary, wokal; Luke Oldfield - gitary, wokal; Patrick Kenneally – perkusja; Tali Trow – bas Przed zespołem jako support wystąpi MUSTAPHA EL BOUDANI Mustapha urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary i wysokich wydm zwanych Erg Chigaga. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – “karkabat” oraz tańczy. Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna specyficznie strojona). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, wierzeniach, pustyni, wodzie. Komponuje, nagrywa, koncertuje, współpracuje z wieloma muzykami i zespołami.