Debata samorządowa kandydatów na prezydenta

fot. Ryszard Stotko

Zakończyła się debata samorządowa kandydatów na prezydenta Bielska-Białej. 

Zaproszenie przyjęło pięcioro kandydatów: Przemysław Drabek z Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB, Jerzy Jachnik z Kukiz'15, Ryszard Wrona z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Monika Socha rekomendowana przez Wolnych i Solidarnych. Zaproszenia nie przyjął Jarosław Klimaszewski z Koalicji Obywatelskiej, popierany przez obecnego prezydenta Jacka Krywulta.

Debatę organizowaną przez Telewizję Katowice i Polskie Radio Katowice podzielono na 4 bloki tematyczne: demografię, przemysł, ekologię i służbę zdrowia. 

Przemysław Drabek z PiS-u mówił o tym, że konieczne jest utworzenie urzędu koordynatora ds. zdrowia, który prowadziłby politykę zdrowotną w mieście. Mówił także o przyciągnięciu lekarzy do Bielska-Białej, poprzez wprowadzenie dla nich specjalnych stypendiów. Przemysław Drabek mówił, że debat nie można się bać.


Kandydat Kukiz'15 Jerzy Jachnik przypomniał, że oprócz wyspecjalizowanych lekarzy, w bielskich szpitalach brakuje łóżek. Zaproponował, by ws. zdrowia wypowiedzieli się mieszkańcy. Jerzy Jachnik mówił po debacie, że zabrakło dyskusji między uczestnikami.


Monika Socha podkreślała, że w pierwszej kolejności należy ponownie otworzyć izbę przyjęć, która w tej chwili jest zamknięta. Monika Socha przyznała, że stres nie pomógł jej w debacie.


Popierany przez SLD Ryszard Wrona mówił, że służba zdrowia w Bielsku-Białej została zaniedbana. W przyszłej kadencji należy ponownie przemyśleć sposób finansowania. 

Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB proponuje rozwijanie badań tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. Chodzi o skrócenie kolejek maksymalnie do miesiąca, bezpłatne szczepienia przeciw HPV i mammografia dla kobiet powyżej 65. roku życia. Janusz Okrzesik zapewniał po debacie, że udało mu się przedstawić ważne punkty swojego programu.


Wybory samorządowe odbędą się 21 października. 


Autor: Łukasz Szwej, Ryszard Stotko /rs/