Inwestycja poczty. Najnowocześniejsza maszyna paczkowa.   

fot. Małgorzata Lachendro

Najnowocześniejsza maszyna paczkowa w Europie została uruchomiona w Zabrzu. Nowy sorter to największa inwestycja Poczty Polskiej od wielu lat i pierwsza tak duża inwestycja pocztowa na Śląsku.

Sorter został oddany do użytku dziś podczas uroczystej inauguracji z udziałem ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka.


Prace nad montażem nowego sortera rozpoczęły się w styczniu tego roku. Sortownia w Zabrzu, pod względem opracowywanego materiału, jest drugą co do wielkości sortownią w Polsce. Maszyna pocztowa zajmuje powierzchnię zbliżoną do powierzchni boiska do piłki nożnej. Rocznie w Zabrzu opracowywanych jest blisko 460 mln przesyłek listowych, 18 mln paczek i ponad 250 tys. przesyłek paletowych.

Uruchomienie nowej maszyny umożliwi obsługę do 2,5 mln paczek miesięcznie, a jej przewidywana wydajność to 12 tys. paczek na godzinę. Dzięki nowoczesnemu sorterowi cały proces zamknie się w ciągu nocy, a nie w ciągu doby, jak było do tej pory, dlatego paczki dotrą do klientów o wiele szybciej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 50 mln złotych.

Autor: Małgorzata Lachendro /pg/