Rocznica Sami-Wiecie-Czego. Ogólnopolskie Dyktando. ♬

Data: 14-10-2018

thumbnail

"Na obrzeżach stulecia Sami-Wiecie-Czego" to tytuł tegorocznego Dyktanda, które przygotował i podyktował piszącym w Katowicach prof. Andrzej Markowski.

Jednak znajomość zasad ortograficznych nie wystarczyła, aby poprawnie napisać tekst. Potrzebna też była ogólna wiedza historyczna i językowa, podkreśla prof. Markowski. Pułapek językowo-ortograficznych było znacznie więcej. Tekst miał formę dramatu i nawiązywał do tradycji "Teatrzyku Zielona Gęś" Gałczyńskiego.Dalej było tylko trudniej.

Krzysztof Zubrzycki zwyciężył w Ogólnopolskim Dyktandzie, które odbyło się w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów. Mistrz polskiej ortografii popełnił zaledwie 4 błędy. Laureatami drugiego i trzeciego miejsca zostali odpowiednio Adam Maciej Biniszewski oraz Joanna Krynicka, którzy podkreślają, że nie da się napisać tekstu bez przygotowania.Tekst i jego dyktowanie dostarczył wielu problemów.Mistrz Polskiej Ortografii 2018 otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys zł.  Z tekstem zmierzyło się blisko 840 osób. 

Autorzy: Joanna Opas, Agnieszka Strzemińska /rs/

 

Wiadomości kulturalne