John Maxwell Coetzee doktorem honoris causa UŚ

fot. mat. prasowe (Ulla Montan)

Do grona wyjątkowych osobowości uhonorowanych tytułem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego dołączył dzisiaj laureat literackiej nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee.

Jest laureatem literackiej Nagrody Nobla oraz dwukrotnie nagrody Bookera dla pisarzy anglojęzycznych.

— Twórczość południowoafrykańskiego i australijskiego autora bywa określana jako proza psychologiczna inspirowana egzystencjalizmem — mówi krytyk literacki i dziennikarz Radia Katowice, Maciej Szczawiński.


 

— Dzieła twórcy traktują między innymi o relacjach między ludźmi różnych kultur — mówi profesor Ryszard Koziołek, literaturoznawca.


Najbardziej znanym w Polsce tytułem Coetzee'go jest "Hańba" – opowieść o profesorze literatury, który uwodzi studentkę co pociąga za sobą serię tragicznych zdarzeń. Książka ta stała się kanwą scenariusza głośnego filmu o tym samym tytule z Johnem Malkovichem w roki głównej.

Podczas wystąpienia doktorskiego nawiązał do swoich dalekich, polskich korzeni – pradziadka Balcera Dubiel, który w Południowej Afryce pracował dla niemieckiego towarzystwa misyjnego, a urodził się w śląskiej rodzinie.


W przemówieniu pisarz poruszył problem uniwersalności języka angielskiego, który, choć umożliwia nam kontakt z przedstawicielami innych narodowości, ma pewne konsekwencje tego wyboru:


Tytuł honoris causa jest najwyższą godnością akademicką przyznawaną przez uniwersytet. Otrzymują go osoby, które charakteryzuje chęć dążenia do prawdy, odkrywania wiedzy oraz przekazywania jej następnym pokoleniom.

Autor: Ewa Niewiadomska, Paulina Pikiewicz /pg/