Druga tura wyborów samorządowych. Trwa cisza wyborcza.

fot. Piotr Grzesiak

Dzisiaj druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 649 gmin i miast wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory odbędą się w miejscach, gdzie podczas pierwszej tury - dwa tygodnie temu - żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Lokale wyborcze są dziś czynne od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza obowiązuje w całym kraju i potrwa do zakończenia głosowania.
Inaczej niż w pierwszej turze tym razem wyborca otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Będą na niej dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów.

Jeżeli jeden z kandydatów wycofał się, zmarł lub utracił prawo wyborcze, na karcie do głosowania będzie tylko jedno nazwisko. Na karcie z jednym nazwiskiem kandydata będą dwie kratki: "TAK", której wybór oznaczająca poparcie oraz kratka "NIE".

Głosujemy podobnie jak w pierwszej turze, stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Postawienie znaku "X" przy nazwisku obu kandydatów, albo niewskazanie żadnego z nich spowoduje, że głos będzie nieważny. Analogicznie na karcie z jednym nazwiskiem - aby głos był ważny, znak "X" stawiamy tylko w jednej kratce.

— W miastach i gminach, gdzie trwa druga tura wyborów samorządowych, obowiązuje cisza wyborcza, w pozostałych już nie — przypomina dyrektor bielskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Andrzej Adamek.


Andrzej Adamek zwraca jednak uwagę, że zapisy dotyczące ciszy wyborczej w dobie mediów elektronicznych mogą być różnie interpretowane, a treści publikowane z sieci daleko od miejsca głosowania też mogą zostać uznane za łamanie ciszy wyborczej, za co przewidziane są wysokie kary.


Kolejny raz prezydenta miasta wybierają między innymi mieszkańcy Bytomia. Z wyborcami rozmawiała reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch.


Na Podbeskidziu włodarzy w drugiej turze wybierają dziś mieszkańcy Bielska-Białej, Cieszyna, Ustronia oraz gmin Istebna, Wilkowice, Kozy i Czernichów. Na Jurze mieszkańcy zdecydują, kto zostanie prezydentem Zawiercia, Siewierza i Myszkowa. Wyborcza dogrywka odbywa się także w gminach Włodowice i Niegowa. 

Druga tura wyborów odbywa się dziś także w 12 z 39 miast i gmin regionu częstochowskiego. Mieszkańcy głosują dziś między innymi w Blachowni, Kamienicy Polskiej, Konopiskach, Pankach, Poczesnej i Woźnikach.

Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Jarosław Krajewski, Krzysztof Słabikowski /iar/pg/rs