100-lecie niepodległości. Uroczystości na Jasnej Górze.

fot. Izabela Czerczer

Na Jasnej Górze świętowane jest dziś 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, głosząc homilię do wiernych zgromadzonych w bazylice jasnogórskiej, podkreślił, że dziękujemy dziś za wolność Ojczyzny, za życie w wolnej Polsce.
Metropolita częstochowski zaznaczył także, jak ważny jest w naszym życiu patriotyzm.


Uroczystości zgromadziły dzieci, młodzież i dorosłych – mieszkańców Częstochowy i regionu częstochowskiego, którzy z zainteresowaniem obserwowali rekonstrukcję wydarzeń sprzed 100 lat i wzięli udział w pikniku patriotycznym.

#audio3

Uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała msza święta o godz. 9.30. Na wieży jasnogórskiej wywieszono 100-metrową flagę, a po południu w bazylice jasnogórskiej wysłuchać będzie można Oratorium o kardynale Stefanie Wyszyńskim i obejrzeć nową iluminację wieży jasnogórskiej. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Dzisiejsze uroczystości na Jasnej Górze to nawiązanie do wydarzeń sprzed 100 lat, gdy 4 listopada 1918 roku polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i wywiesili biało-czerwoną flagę. W ten sposób klasztor stał się pierwszym skrawkiem wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono 11 listopada.

Autor: Izabela Czerczer /pg/