Trudności kadrowe. Policjanci na zwolnieniach.

fot. Ryszard Stotko

264 policjantów w Gliwicach przebywa na zwolnieniach lekarskich. To kolejne miasto w regionie, w którym funkcjonariusze przyłączają się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Trudną sytuację kadrową ma także Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu. 

Jak zapewnia oficer prasowy gliwickiej policji podinspektor Marek Słomski – mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ mimo braków kadrowych ciągłość służby jest zapewniona.

Na zwolnieniach lekarskich obecnie przebywa około 90 policjantów, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jak potwierdza nadkomisarz Andrzej Świeboda, oficer prasowy zawierciańskiej policji, bezpieczeństwo mieszkańców jest zapewnione i nie mają się czego obawiać. 


Policjanci, którzy pełnią służbę w innych wydziałach, niż na co dzień, są w pełni kompetentni do podejmowania interwencji. Problemy mogą być jedynie z wydłużonym czasem oczekiwania na patrol.


Braki kadrowe spowodowane masowymi zwolnieniami lekarskimi są także w innych komendach. Tak jest m.in. w Katowicach, Tychach, Bieruniu, Dąbrowie Górniczej czy w Sosnowcu. Funkcjonariusze w ten sposób domagają się wyższych zarobków i reformy systemu emerytalnego. 

Autor: Gabriela Kaczyńska, Agnieszka Loch /rs/pg/