Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby

W Częstochowie ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Miasto przeznacza na nie 350 tysięcy złotych z budżetowej rezerwy "kryzysowej". To pozwoli na objęcie szczepieniami w tym roku około 1000 osób. Jak wyjaśnia Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z tzw. grup ryzyka, by zahamować rozprzestrzenianie się choroby na terenie miasta.


Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A realizowane są w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczą. Jak podkreśla dr Dariusz Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie, od początku roku zachorowało już 271 mieszkańców miasta. 


Po zaszczepieniu, w pierwszej kolejności osób powyżej 16 roku życia z tzw. kontaktu domowego i otoczenia osób, które zachorowały na żółtaczkę, miasto wytypuje kolejną grupę osób podwyższonego ryzyka. Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie nazywane jest żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Najlepszym sposobem zapobiegania są szczepienia oraz przestrzeganie zasad higieny. 

Autor: Izabela Czerczer /rs/