Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
100-lecie niepodległości. Uroczyste obchody w regionie.
11.11.2018
14:20:00

fot. Ryszard Stotko, Joanna Opas, Marcin Rudzki, Zdzisław Makles

W wielu miejscach regionu świętowana jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Świętuj z nami w bieli i czerwieni", to hasło obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Drugi dzień uroczystości rozpoczął się mszą św. w Archikatedrze Katowickiej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. 

— Polska urodziła się w sercach i umysłach naszych przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom — mówił arcybiskup Wiktor Skworc.


Arcybiskup mówił też o zasługach papieży i duchownych w odrodzeniu narodowym i religijnym społeczeństwa. 

— Trzeba ponowić wołanie o Ducha Świętego, który objawia się jako siła gromadzenia, jedności, siła przemiany i misji — dodał metropolita katowicki. 

Oprawę muzyczną zapewni Chór Filharmonii Śląskiej. Następnie na Placu Chrobrego nastąpi odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek przypomniał, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległości są też wprowadzeniem do obchodów rocznicy wybuchu powstań śląskich. 


Wojewoda śląski podkreśla, że to ważne, by w takich dniach czuć jedność i dumę z bycia Polakiem.


W oficjalnych uroczystościach udział wzięli także marszałek Wojciech Saługa oraz prezydent Katowic Marcin Krupa


Przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim zebrało się wielu mieszkańców całego regionu.


Uroczystości zakończyła defilada, w której wziął udział także 3. Pułk Ułanów Śląskich. Mieszkańcy otrzymali biało-czerwone balony, chorągiewki i wojskową grochówkę.  Na Placu Sejmu Śląskiego odbywają się parady żołnierzy czy pokazy sprzętu wojskowego.

Wielka wystawa pojazdów militarnych, koncerty czy występy artystyczne. To tylko część atrakcji jakie przygotowano na Stadionie Śląskim w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na udział w nich zdecydowały się setki osób.


— Chcemy, by część tego wydarzenia, czyli spotkanie z pojazdami militarnymi było żywa lekcją historii — mówi Piotr Widuchowski z Grupy Śląsk działającej przy Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. 


Wydarzenia towarzyszące obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na stadionie Śląskim zakończy koncert Miuosha i pokazy laserowe. 

Urodziny Niepodległej w Częstochowie mają wiele odsłon przez cały dzień i w całym mieście. W Archikatedrze Częstochowskiej sprawowano w południe Centralną Mszę św. w intencji Ojczyzny i Miasta Częstochowy. Przewodniczył jej arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Mszy świętej złożono kwiaty przed tablicą Romana Dmowskiego ufundowaną przed laty przez Stronnictwo Narodowe – mówi jego ówczesny członek, Janusz Sperka.


Szymon Giżyński, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  mówi o marszu niepodległościowym do ważnych miejsc w Częstochowie, które są dziś odwiedzane.


Z kolei Jacek Strączyński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego podkreśla, że jego związek od lat tak samo obchodzi rocznicę odzyskania Niepodległości.


Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zarządził, aby na zakończenie każdej Mszy św. na Jasnej Górze śpiewana była dziś pieśń: „Boże, coś Polskę”. Modlitwę Apelu Jasnogórskiego  w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, poprowadzi w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem nieznanego żołnierza władze miasta wraz z mieszkańcami przeszli na plac przed miejskim ratuszem, gdzie przygotowano centralne uroczystości.


— W Częstochowie wszyscy świętujemy wspólnie, ponad różnego rodzaju podziałami — mówi Zdzisław Wolski, przewodniczący Rady Miasta.


Centralne uroczystości przed miejskim ratuszem rozpoczął pokaz multimedialny, któremu towarzyszył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie przewidziano między innymi także prezentację uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu "Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie".

W podczęstochowskim Olsztynie odsłonięto popiersie  marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zainaugurowała gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Jak podkreśla Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn, popiersie marszałka Piłsudskiego na 100-lecie niepodległości to wspólna decyzja mieszkańców i samorządowców gminy Olsztyn.


W uroczystościach 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  udział wziął Stefan Stochel, żołnierz AK, kombatant, który uhonorowany został dziś statuetką wójta gminy Olsztyn  przyznawaną osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się lokalnej społeczności oraz dbają o rozwój i promocję gminy.


Uroczystości w Olsztynie zakończyła msza święta oraz spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury.

Sto skoków ze spadochronem z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości chcą wykonać bielscy spadochroniarze. Od rana w powietrze wynosić ich będzie cessna 206. Na lotnisku w Aleksandrowicach na mieszkańców czeka  balon wznoszący się na wysokość 30 metrów. Na koniec ostatnie skoki z odlatującego balonu wykonają spadochroniarze. Wydarzenie zorganizowali członkowie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

Nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny w Kościele Jezusowym rozpoczęło dzisiejsze obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Cieszynie. O godz. 11:00 rozpoczęła się manifestacja patriotyczna pod Pomnikiem Niepodległości a następnie uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry, przeszli na cieszyński rynek. Pod budynkiem Domu Narodowego złożone zostały kwiaty przy tablicy upamiętniającej powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Podobna uroczystość odbyła się także pod Pomnikiem ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę. Na Rynku ogłoszone zostały wyniki konkursu „Dla Niepodległej”. Klamrą uroczystości w Cieszynie będzie o godz. 17:00 w Teatrze i Adama Mickiewicza,  uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączona z wręczeniem Laurów Gmin Ziemi Cieszyńskiej. To prestiżowa, najważniejsza nagroda Ziemi Cieszyńskiej, a otrzymują ją miłośnicy cieszyńskiego regionu, społecznicy, osoby zaangażowane w kulturę i sztukę, wybitni mieszkańcy regionu. Laureatów nominują gminy powiatu. 

— Radni gminy Istebna byli jednomyślni co do swojego kandydata — mówi wójt Henryk Gazurek. 


Jan Bojko to uznany rzeźbiarz, rysownik, znany także z malowania na szkle i płótnie. Nagroda nawiązuje do cieszynianki, unikatowej rośliny na skalę ogólnopolską a nawet światową. Jej kwiat jest symbolem regionu cieszyńskiego a jego kształt przybierają wyjątkowe odznaczenia.

Uroczystości w 100. rocznice odzyskania niepodległości odbywają się także w Skoczowie. Rozpoczęły się przemarszem pod pod pomnik „Naszym Bohaterom” i złożeniem kwiatów. Potem zaplanowano uroczyste nadanie nazwy „Rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości” nowemu skrzyżowaniu w centrum miasta. Po południu wystartuje 3. Skoczowski Bieg Niepodległości a w pobliskim Pogórzu złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 202. pułk piechoty oraz 4. pułk Strzelców Podhalańskich.

Uroczystości patriotyczne w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości w Ustroniu rozpoczęły się o godz. 10:30 nabożeństwem ekumenicznym, powiedziała nam Katarzyna Czyż Kaźmierczak Urzędu Miejskiego. 


W jego ramach odbył się m.in. koncert zespołu regionalnego "Równica" oraz program animacyjny dla dzieci.

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Istebnej rozpoczęły się od przemarszu pod pomniki pomordowanych w czasie II wojny światowej, mówi Elżbieta Legierska-Niewiadomska z Gminnego Ośrodka Kultury. 


Kwiaty złożone zostały także pod pomnikiem poległych i pomordowanych w walce o wolność w latach 1939-1956 na Koczym Zamku w Koniakowie. O 12:30 w parku w Istebnej odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach projektu #niepodległa.

W Żywcu, oprócz oficjalnych uroczystości w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowany został także wielki quiz wiedzy o Żywcu i Żywiecczyźnie pod hasłem "NA ŻYWCA". 

— Chcemy świętować przez zabawę — zapowiada Anna Barabasz, jedna z organizatorek konkursu. 


Wspólna zabawa rozpoczęła się w Klubie Papiernik Żywieckiego Miejskiego Centrum Kultury. 

W Koziegłowach odbył się czterdziesty Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym Super Puchar Polski, upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie wyścig został rozegrany w 15 kategoriach. 

100 kilometrów na 100-lecie niepodległości przejechali kolarze z Katowic. Grupa rowerowa Infrasettimanale Classico zorganizowała wspólny przejazd z Katowic przez Mysłowice, Lędziny, Pszczynę, Kobiór i Łaziska Górne. W Pszczynie odbył się także krótki postój na rynku. Dołączyć do kolarzy można było w różnych miejscach trasy. Jak zapowiadali wcześniej organizatorzy: "Nie trzeba z nami jechać całej trasy dołączajcie po drodze na tak długo jak możecie, ważne aby spotkać się w peletonie w ten szczególny dzień".

Natomiast kolarze ze Stowarzyszenia Rowerowy Bytom wspólnie z Klubem Turystyki Rowerowej Cykloza zaprosili na niepodległościowe spotkanie przy Trójkącie Trzech Cesarzy, połączone z ogniskiem patriotycznym. Wspólny przejazd odbył się spod siedziby stowarzyszenia przy ulicy Witczaka. Rowerzyści pojechali zobaczyć wieżę Bismarcka i żółtym szlakiem Jaworznickim dojechali od Sosnowca do Trójkąta Trzech Cesarzy.

Autorzy: Izabela Czerczer, Katarzyna Graboń, Łukasz Kałuża, Paulina Kurek, Dorota Stabik
Andrzej Ochodek, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Marcin Rudzki, Ryszard Stotko /rs/ds/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA