COP24: Andrzej Duda otworzył oficjalnie obrady ♬

Data: 03-12-2018

thumbnail
fot. twitter.com

Katowice są od dziś miejscem najważniejszych globalnych dyskusji i negocjacji klimatycznych. 

24 sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – czyli COP24 – zgromadziła tysiące gości z całego świata. Ich zadaniem jest wyznaczenie kierunków polityki klimatycznej na następne dekady. Chodzi o wypracowanie takich rozwiązań, które pomogą zatrzymać ocieplanie się klimatu, emisję dwutlenku węgla oraz czyste powietrze. Uczestnicy COP24 będą pracować nad szczegółami Porozumienia Paryskiego prawnie wiążącego światowe porozumienie w dziedzinie klimatu wyjaśnia Paweł Mikusek z Forum Energii.Negocjacje w Katowicach nad szczegółami Porozumienia Paryskiego potrwają minimum dwa tygodnie.— Katowice to miasto, które stanowi modelowy przykład przeprowadzonej transformacji. Polska jest dziś gotowa wziąć część swojej odpowiedzialność za międzynarodowe bezpieczeństwo, tym razem w kwestii polityki klimatycznej — mówił prezydent RP,  Andrzej Duda.Dodał, że to dla niego ważne, że konferencja obywa się w stulecie odzyskania niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda powiedział także, że budowanie systemu ochrony klimatu nie może oznaczać pozbawienia ludzi miejsc pracy. Prezydent uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

— Musimy robić to w taki sposób, aby gospodarka mogła stopniowo przekształcać się w gospodarkę jak najbardziej pozytywną dla ochrony klimatu. Ale musimy to dokonywać to w taki sposób, żeby przy tym nie skrzywdzić naszych obywateli. To jest nasz wielki obowiązek i to jest jedyna droga, którą możemy podążać, jeśli chcemy, żeby nasze kraje rozwijały się w pozytywnym tego słowa znaczeniu — powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przedstawił deklarację "Just Transition". Nawołuje ona do obniżania emisji gazów cieplarnianych przy uwzględnianiu potrzeb obywateli i gospodarek poszczególnych państw. Prezydent powiedział, że zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze kataklizmy pogodowe. Do przeciwdziałania tym zjawiskom potrzebny jest dialog i współpraca wielu podmiotów, w tym rządów i organizacji społecznych. Andrzej Duda podkreślił, że proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej powinien być solidarny i sprawiedliwy.


Na szczyt klimatyczny ONZ przyjechało 30 tysięcy osób z blisko 200 krajów świata. Nie wszyscy goście znaleźli zakwaterowanie w okolicach Katowic. Niektórzy mieszkają nawet w Krakowie czy Jaworznie. 

— Bardzo trudno było mi znaleźć nocleg — mówi zajmująca się ekologią blogerka z Warszawy, Areta Szpura.W Porozumieniu Paryskim, które zostało wstępnie podpisane w 2015 roku określono ogólnoświatowy plan działania, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2°C.

Marcin Popkiewicz, fizyk i pisarz, naukowiec portalu "Nauka o klimacie", podkreśla, że aby to osiągnąć – trzeba przede wszystkim przestać wykorzystywać węgiel.

Naukowcy wskazują, że jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną gwałtownie zredukowane, to wzrost średniej temperatury globalnej przekroczy "bezpieczny" poziom 1,5 stopnia już w 2040 roku.

Obrady potrwają do 14 grudnia.

Autor: Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Agnieszka Loch /IAR/pg/rs/


Zobacz podobne
Wiadomości regionalne