Premier Morawiecki: Człowiek, technologia i natura to trzy hasła, na które stawia Polska w walce o czyste powietrze.

© cop24.gov.pl

Człowiek, technologia i natura - to trzy hasła, na które stawia Polska w walce o czyste powietrze, mówił podczas COP24 premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier przypomniał, że aż 45 krajów przyjęło deklarację "Just Transition", która jest szczególnie istotna dla Polski. Podkreśla bowiem, jak powiedział szef rządu, że w ramach transformacji gospodarczej i energetycznej trzeba uwzględniać potrzeby ludzi.

Premier wskazał na elektromobilność jako jeden z najważniejszych aspektów wpływających na poprawę klimatu. Jedna trzecia światowej emisji wiąże się z transportem – podkreślał.


Od początku 2019 roku funkcjonowanie rozpocznie Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Jak podaje Ministerstwo Energii, jego zadaniem będzie finansowanie projektów związanych z rozwojem elektromobilności oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że na szczycie przyjęto też deklarację o elektromobilności i zapowiedział, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat jedna trzecia polskiego transportu publicznego ma być zeroemisyjna. "Polska dzisiaj przeprowadza największy w Unii Europejskiej przetarg na autobusy elektryczne - 1077 autobusów" - powiedział premier dodając, że jest to dowód na to, iż przesuwamy się w kierunku elektromobilności w transporcie publicznym. Nawiązując do hasła "natura", premier przypomniał, że Polska chce przyjąć deklarację leśną, która promuje odpowiednie zarządzanie gospodarką leśną.  

Autor: Paulina Kurek/IAR/ml/