COP24: trwa szczyt miejski

fot. mat. prasowe

W Katowicach w ramach szczytu klimatycznego COP24 trwa szczyt miejski. To inicjatywa ministra inwestycji i rozwoju, podczas której włodarze miast z całego świata dyskutują o roli samorządu w ochronie klimatu.

Jak mówi minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński - to właśnie miasta odpowiadają za najwięcej zanieczyszczeń na świecie. "Dlatego ich rola jest tutaj kluczowa" - powiedział Jerzy Kwieciński. 


W otwarciu szczytu miejskiego wziął udział prezydent COP24 Michał Kurtyka, który zaznacza, że dziś jesteśmy świadkami urbanistycznej rewolucji, dlatego takie spotkania jak dzisiejsze są niezwykle ważne. "W takim mieście jak Lagos co godzinę przybywa ponad 70 nowych mieszkańców, to jest nieprawdopodobna rewolucja. Jeżeli nad nią nie zapanujemy jakimś wspólnym działaniem będziemy mieć rozrastające się strefy ubóstwa, zanieczyszczenia, hałasu" - powiedział. 


Kolejne polskie miasta dołączą do międzynarodowej platformy na rzecz poprawy klimatu. Gminy i regiony zrzeszone w NAZCA zobowiązują się do redukcji emisji z transportu miejskiego oraz poprawy jakości powietrza, między innymi przez stopniową likwidację pieców, tzw. "kopciuchów". Umowę w tej sprawie podczas COP24 podpisać ma kilkanaście miast, w tym Zabrze, Wałbrzych, Żywiec, Piastów i Skawina.

Problem zanieczyszczeń i wysokiej emisji w aglomeracjach omawiają uczestnicy Szczytu Miejskiego w ramach COP24. List do jego uczestników wystosował premier Mateusz Morawiecki. W Katowicach odczytał go prezydent COP24 Michał Kurtyka:Tłumaczenie: "To miasta odgrywają dużą rolę w nieposzanowaniu środowiska. Koncentrując ludność, handel oraz infrastrukturę, miasta rzadko oferują rozwiązania w redukcji zanieczyszczeń, rozwoju ekologii lub walki ze zmianami klimatu. Jednocześnie, miasta są coraz bardziej zależne od energii, konsumując ponad dwie trzecie jej światowych zasobów".

Na potrzebę wcielania w życie rozwiązań przyjaznych środowisku w polskich miastach zwracał uwagę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Szef resortu pogratulował także władzom miast, które dołączą do NAZCA:Tłumaczenie: "Największe wyzwania w tym zakresie w Polsce, mamy właśnie tu, na Śląsku. Nasze miasta rozrastają się, mnie bardzo cieszy, że jednocześnie kolejna grupa dołącza do unikalnej platformy NAZCA. Chcielibyśmy mieć w kraju setkę miast zaangażowanych w tę inicjatywę, dziś mamy jedno".

W ramach szczytu miejskiego planowane jest podpisanie umowy między miastami, które zobowiązują się do udziału w platformie NAZCA - (skupiającej 9 tys. ośrodków i 200 regionów na świecie), na której miasta deklarują i raportują swoje działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu i ich przeciwdziałaniu. Umowę podpisze kilkanaście miast, m.in. Zabrze, Wałbrzych, Żywiec, Piastów, Skawina. 

/iar/mm/