Kolejne polskie miasta dołączyły do platformy NAZCA. Samorządowcy podpisali Deklarację Katowicką.

fot. twitter

W Katowicach podczas szczytu miejskiego, odbywającego się w ramach COP24, 23 polskie miasta dołączyły do platformy NAZCA. Platforma skupia ponad 9300 miast (w tym 100 polskich) i organizacji pozarządowych z całego świata, które deklarują walkę z degradacją środowiska i dzielą się doświadczeniami w tej sferze. 

Jak zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, miasta są teraz głównymi producentami zanieczyszczeń, choć zajmują tylko 3% powierzchni ziemi. Minister Kwieciński dodał, że by skutecznie walczyć z tym problemem, potrzebna jest współpraca:


Jak powiedział Minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński „jeżeli mamy rozmawiać o skutecznej polityce, która ma na celu wstrzymanie procesu ocieplenia globalnego, musimy włączyć do tych procesów miasta”. Minister dodał, że Polska chce w tym procesie silnie uczestniczyć.


Jednym z miast, które dziś dołączyło do platformy, są Katowice. Prezydent stolicy Górnego Śląska Marcin Krupa powiedział, że Katowice są proekologiczne, a ponad 40% ich powierzchni to tereny zielone. Dodał, że miasto wiele zyska na współpracy w ramach NAZCA. 


Prezydent Katowic powiedział, że przystąpienie do sieci to symboliczna deklaracja, za którą idą działania:


Kamil Wyszkowski - przedstawiciel Global  Compact Network, inicjatywy sekretarza generalnego ONZ w Polsce,  mówi, że NAZCA to platforma wymiany doświadczeń i deklaracji dotyczących ochrony środowiska. To się opłaca - dodaje Kamil Wyszkowski.


W platformie NAZCA uczestniczy 100 polskich miast, dziś dołączyły do niej oprócz Katowic między innymi Wałbrzych, Skawina, Olsztyn oraz Zabrze. Obecnie do sieci należy ponad 9 tysięcy miast.

Autor: Paulina Kurek, IAR/ml/