Dzień Leśny na COP24

Polska delegacja chce dziś podczas szczytu COP24 w Katowicach zwrócić uwagę na ochronę gleb oraz rolę lasów i ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla.

Leśnicy są zgodni – Polska emituje dużo dwutlenku węgla, ale 1/3 powierzchni kraju to lasy , które go pochłaniają.

— Lasów w Polsce nie ubywa, nawet teraz w czasie przedświątecznego sezonu choinkowego — uważa Sławomir Forystek z Nadleśnictwa Katowice.
Dzień Leśny będzie poświęcony metodom wyliczania zmian zasobów węgla w ekosystemach leśnych, a także odbędzie się panel dyskusyjny o produktach z drewna. 

Ciekawostką jest fakt, że polskie stoisko na szczyt klimatyczny zostało zrealizowane na zlecenie Lasów Państwowych. Ważną częścią pawilonu jest strefa poświęcona tematyce Leśnych Gospodarstw Węglowych. Zostanie tam dziś zamieszczony monitor dotykowy z aplikacją informującą o projekcie LGW.

Atrakcyjnym wizualnie elementem stoiska jest konstrukcja złożona z drewnianych tyczek mocowanych do podłogi oraz do sufitu pawilonu. Całość ścieżki jest odpowiednio podświetlona, a atmosferę lasu przywołują interaktywne emitery charakterystycznych dla lasu zapachów.

Autor: Katarzyna Głuch-Juszkiewicz /pg/