Wykorzystanie wodoru w transporcie. Spotkanie branży motoryzacyjnej. ♬ ◙

Data: 07-12-2018

thumbnail
fot. Kamil Jasek

Przedstawiciele koncernów paliwowych oraz przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej spotkali się w Katowicach, by omówić kwestie wykorzystania wodoru w transporcie. 

Gaz ten może być ekologiczną alternatywą dla paliw kopalnych. Samochody napędzane wodorem są porównywalne ekologicznie i ekonomicznie do pojazdów elektrycznych. Ich przewagą jest krótki czas tankowania. Cały czas problem stanowi jednak produkcja wodoru. 

— Obecnie wodór w większości produkowany jest z surowców nieodnawialnych — mówi przedstawiciel PKN Orlen, Maciej Kropidłowski.Wodór z powodzeniem może być wykorzystywany w transporcie zbiorowym. Problemem są koszty i brak infrastruktury. Jak mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, miasta pracują nad wdrażaniem ekologicznych rozwiązań. Nad rozwijaniem infrastruktury wodorowej w Polsce pracuje Grupa Lotos. Do końca 2021 roku w Warszawie i Gdańsku powstać mają stacje tankowania gazu. W Gdańsku wybudowany zostanie także zakład oczyszczania wodoru. Inwestycja warta jest 40 mln złotych. 20% potrzebnej kwoty pochodzić będzie ze środków unijnych. 

Autor: Kamil Jasek /rs/

 


Galeria

Wykorzystanie wodoru w transporcie. Spotkanie branży motoryzacyjnej.
Wiadomości gospodarcze