Nie żyje Kazimierz Kutz

fot. Zbigniew Sawicz

Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy, teatralny i polityk, twórca tzw. trylogii śląskiej.

Filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca" to jego najbardziej znane filmy o miejscu, w którym się urodził. Sam Kazimierz Kutz uważa, że jego wrażliwość została zbudowana przez spędzone w Katowicach-Szopienicach dzieciństwo. 


Swoją miłość do miejsc, w których się wychowywał, przedstawił w powieści "Piąta strona świata". Została ona zaadaptowana i wystawiona w Teatrze Śląskim przez Roberta Talarczyka. Spektakl wyświetlany jest na deskach Teatru Śląskiego a jego specjalne pokazy miały się odbyć w lutym, w 90. urodziny reżysera.


"Piąta strona świata" wg prozy Kazimierza Kutza otrzymała kilkanaście nagród w prestiżowych konkursach, m.in. wygrana w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrody Złote Maski oraz pokazy na wielu polskich festiwalach.

Wieloletnia asystentka Kazimierza Kutza, Krystyna Klaczkowska mówi, że zabraknie człowieka o wielu ważnych cechach.


Jak mówił na antenie Radia Katowice dyrektor katowickiego Teatru Korez, Mirosław Neinert, wydawało się, że Kazimierz Kutz jest wieczny, że on nigdy nie odejdzie.


— Odszedł mój serdeczny przyjaciel — tak Kazimierza Kutza wspomina aktor Franciszek Pieczka. 

Artysta grał w wielu filmach reżysera. Franciszek Pieczka mówi, że po odejściu Kazimierza Kutza będzie go brakować.


Aktor dodał, że reżyser był postacią wielowymiarową. 


— Kazimierz Kutz zawsze powtarzał, że pochodzi z Szopienic, zapamiętamy go, jako lidera pewnych śląskich idei, które zawsze były mu bliskie — mówi prof. Krystyna Doktorowicz. 


— Pamiętajmy także, że Kazimierz Kutz to nie tylko reżyser śląskich filmów, ale także fenomenalny reżyser teatralny, szczególnie w zakresie Teatru Telewizji — przypomina prof. Krystyna Doktorowicz. 


Autora śląskiej trylogii czyli cyklu filmów o Górnym Śląsku wspominają  mieszkańcy regionu.


Kazimierz Kutz był senatorem i wicemarszałkiem senatu. Ostatnie lata spędził w Warszawie, gdzie zmarł w wieku 89 lat.

Autorzy: Anna Dudzińska, Łukasz Kałuża /rs/