Wigilie dla samotnych, ubogich i bezdomnych

fot. Ryszard Stotko

W regionie organizowane są Wigilie dla samotnych.

W Katowicach już po raz czwarty do wspólnego stołu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podobnie jak w ubiegłym roku, może zasiąść ponad dwa i pół tysiąca osób. To od lat jedno z największych świątecznych spotkań w regionie. Jak mówi Mikołaj Rykowski z fundacji Wolne Miejsce organizującej Wigilię, na uroczystą kolację zaproszony jest każdy. 


W tym roku do współpracy zaproszono kilku prezydentów miast ościennych, którzy złożą życzenia podczas uroczystości. Nie zabraknie także duchownych. Gości wydarzenia do hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego będą dowozić specjalne linie autobusowe. Spotkanie rozpocznie się o 16:00 a bramy zostaną otwarte godzinę wcześniej. 

Wigilia dla samotnych odbędzie się także w tarnogórskim II Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Staszica. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Plasterek zapraszają osoby, które mogłyby pomóc w przygotowaniu spotkania. Przygotowania ruszą o 12:00 a sama wigilia dla osób samotnych lub ubogich rodzin, nie mogących pozwolić sobie na suto zastawiony wigilijny stół rozpocznie się o 16:00. 

Już po raz 29. bezdomni i potrzebujący zjedli wigilijny posiłek w Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym w Katowicach. Uroczyste Święta Bożego Narodzenia rozpoczęły się w Centrum Socjalnym przy ulicy Jagiellońskiej 19. Ciepły posiłek w świątecznej oprawie, z opłatkiem i kolędami przygotowano dla kilkuset osób. Jak zapewnił Dietmar Brehmer z Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, atmosfera jest domowa. Zwraca jednak uwagę, że świąteczny posiłek nie rozwiązuje problemu bezdomności. 


Kolejki przed wejściem ustawiały się już na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem uroczystości. Ostatnim przygotowaniom w kuchni i w salach, w których goście zjedli świąteczny posiłek przyglądała się reporterka Polskiego Radia Katowice.


25 i 26 grudnia w Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym potrzebujący będą mogli zjeść też świąteczne śniadanie i obiad. Świąteczne spotkanie organizuje kilkunastoosobowy zespół wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Wśród nich także osoby bezdomne i takie, które dzięki pomocy Towarzystwa wyszły ze stanu bezdomności. W ostatnich latach uroczysty obiad w Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym zjadły setki potrzebujących.

W Częstochowie bezdomni i osoby będące w trudnej sytuacji życiowej spotkały się przy wspólnym stole wigilijnym w sali przy katedrze pw. Świętej Rodziny. Od wielu lat taką Wigilię organizuje Caritas. 

— Jest to możliwe dzięki wsparciu wielu osób — mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ksiądz Marek Bator.

Wigilia dla bezdomnych odbywa się pod honorowym patronatem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który zasiada też z ubogimi do wspólnego świątecznego stołu. Każdego roku na wigiliach organizowanych przez Caritas częstochowską gromadzi się kilkuset biednych i bezdomnych. 

Autorzy: Paulina Kurek, Piotr Pagieła, Zdzisław Makles /rs/