Fatalne warunki na Żywiecczyźnie. Zablokowane drogi.

W Beskidach sypie śnieg, drogi są białe, warunki jazdy na drogach głównych określane są jako trudne, na drogach lokalnych mogą być chwilowe problemy z przejazdem. 

Utrudnienia związane ze sporym ruchem występują m.in. w Szczyrku i na drodze 942 Szczyrk-Wisła przez Salmopol, podobnie ciasno wciąż na trasie 941 z Ustronia do Wisły - tam także tworzą się korki. Spore opady śniegu utrudniają życie także właścicielom posesji - zasypane są chodniki i miejsca parkingowe. Na Żywiecczyźnie ruch nieco mniejszy ale także pada i drogi białe. GOPR ostrzega przed wychodzeniem w góry, przypomina też, że warunki narciarskie są zmienne. 

Policja przypomina, że kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w poruszaniu się po ośnieżonych górskich trasach powinni w miarę możliwości unikać jazdy, szczególnie lokalnymi drogami w górach. Na wielu z nich można spotkać znaki nakazujące jazdę w łańcuchach śniegowych – mówi podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: 


W wyższych partiach Beskidów drogi praktycznie są białe. Służby nie są w stanie nadążyć z odśnieżaniem. W całym regionie od kilku godzin sypie śnieg. Według synoptyków sytuacja zacznie normować się dopiero jutro. Temperatura na południu województwa śląskiego od 0 w dolinach do minus 5 powyżej tysiąca metrów. Górskie przełęcze Salmopol, Przegibek i Kubalonka są przejezdne ale panują tam trudne warunki jazdy, dodatkowo na Salmopolu jest bardzo duży ruch. Korkuje się zapełniony autami Szczyrk, natomiast jadący do Wisły stoją ok. godziny w korku od Ustronia.

Od rana nie doszło w Beskidach do poważnych zdarzeń ani na drogach, ani w górach - goprowcy udzielili pomocy jednej osobie na Wielkiej Raczy, policja wzywana była głównie do kolizji.

Autor: Jarosław Krajewski/iar/ml/