Święto Objawienia Pańskiego. Ulicami śląskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli.

fot. Zdzisław Makles

Dziś Kościół obchodzi święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie świętem Trzech Króli. Według przekazu biblijnego, to mędrcy, którzy podążali za Gwiazdą Betlejemską, przybyli do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazali Mu dary - złoto, kadzidło i mirrę.

Ojciec Dominik Jurczak - dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego mówi, że święto przypomina fakt, iż Chrystus objawia się światu:


Ojciec Dominik Jurczak dodaje, że święto Trzech Króli to dopełnienie objawienia się Chrystusa pasterzom:


Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu brzmi w tym roku „Odnowi oblicze ziemi” i nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II. 

W Częstochowie wspólne przeżywanie święta Trzech Króli zainaugurowała msza w archikatedrze. Następnie orszak wyruszył na Jasną Górę, by na dziedzińcu przed bazyliką, przy szopce bożonarodzeniowej, pokłonić się dzieciątku Jezus. Wzieli w nim udział aktorzy przebrani za trzech króli, dwór, wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów i Heroda. Jak podkreśla ks. Adam Polak duszpasterz młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej -  to czas wspólnego kolędowania i przeżywania święta Trzech Króli.


W powiecie częstochowskim orszaki pojawiły się także w Mstowie i Kłobucku. W Kłobucku pochód już trzyletnią tradycję. Po Eucharystii w Kościele św. Marcina z kłobuckiego Rynku ruszył ulicami miasta kolorowy korowód z Maryją, Józefem, Dzieciątkiem Jezus i Trzema Mędrcami. 

Artur Dąbrowski - prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, współorganizator Orszaku mówi o jego integracyjnej roli.

#audio

Jerzy Zakrzewski - Burmistrz Kłobucka dodaje, że świętowanie Trzech Króli w takiej formie to pobudzanie aktywności połączone z szacunkiem dla tradycji. 

#audio

Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku zaplanowano spektakl świąteczny: „Anielska Pastorałka”.

Ulicami Bielska-Białej Orszak Trzech Króli przejdzie już po raz ósmy. Wydarzenie rozpocznie się mszą w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach o godz.10.30 po czym barwny orszak przejdzie ulicą Cieszyńską na bielski Rynek śpiewając po drodze kolędy.

— Orszak to przedstawienie jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej — mówi przedstawiciel organizatorów, Marta Mszyca.


Ekumeniczny Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami Cieszyna oraz Mesznej, Mazańcowic, Szczyrku, Żywca, Międzybrodzia Bialskiego, Twadrorzeczki i Zabrzega.

W Tarnowskich Górach orszak wyruszy spod kościoła pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przejdzie ulicami Gliwicką, ks. Lewka, Opolską, Sobieskiego, Piłsudskiego i Krakowską. Po drodze dołączy jeszcze Jan III Sobieski. Ma to być upamiętnienie wizyty króla w drodze do Wiednia w 1683 roku. Orszak dojdzie do rynku, gdzie czterej królowie złożą pokłon narodzonemu w stajence Chrystusowi.

Tłumy wiernych w kolorowych koronach i przebraniach przemaszerowały też ulicami Katowic w tegorocznym Orszaku Trzech Króli. Na kilka godzin centrum miasta zamieniło się w scenę, na którego odegrano jasełka. Motywem przewodnim orszaku była zachęta do refleksji nad słowami papieża Jana Pawła II, który mówił o zbiorowym wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, dobra w ojczyźnie oraz do osobistej pracy nad przemianą serc. 


Orszak Trzech Króli maszeruje w Katowicach od ośmiu lat: Przemarsz orszakowej trasy zakończył się wspólnym kolędowaniem. Polski Orszak Trzech Króli uważany jest za jeden z największych ulicznych jasełek na świecie. Wydarzenie odbyło się w ponad 750 miastach w całej Polsce.

Święto Trzech Króli jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

Autor: P. Kurek, Zbigniew Makles, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła/iar/ml/