Akt oskarżenia dla 13 osób. Podrabiali markową kawę.

Trzynaście osób zajmujących się podrabianiem markowej, włoskiej kawy stanie przed sądem. 

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Częstochowie skierowała w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Katowicach. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2016 roku do lutego 2017 roku na terenie powiatu częstochowskiego. Jej członkowie wytwarzali i wprowadzali do obrotu handlowego kawy z etykietami znanej włoskiej marki. Prokurator ustalił, że przestępcy wyprodukowali blisko 24 tony podrobionej kawy. Jej wartość szacuje się ponad milion osiemset tysięcy złotych. 

Grupą kierował jej założyciel, 49-letni mężczyzna, który w pomieszczeniach magazynowych legalnie funkcjonującej firmy stworzył linię produkcyjną służącą do paczkowania kawy. Zaopatrywał fabrykę w ziarna i zapewniał dostawy opakowań sprowadzanych z Ukrainy. W fabryce pracowało 12 osób. Do ich obowiązków należała obsługa maszyn, drukowanie dat produkcji oraz przygotowywanie i rozwożenie towaru. 

Dwunastu oskarżonych usłyszało zarzut udziału w grupie przestępczej oraz naruszenie prawa do znaku towarowego, za które grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Mężczyzna, który założył grupę, może spędzić w więzieniu nawet dziesięć lat. 

Autor: Paulina Kurek /rs/