Archidiecezja katowicka będzie chronić dzieci przed nadużyciami

W archidiecezji katowickiej powstanie program profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi.

Zespół do opracowania dokumentu powołał metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. 

Duchowny podkreślił, że osoby tworzące program zostały dobrane tak, aby „wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą miały w tym zespole swojego przedstawiciela”. 

Na czele zespołu stanie ksiądz Grzegorz Strzelczyk, który powiedział, że „zadaniem jest wypracowanie dokumentu, który będzie obejmował różne sektory pracy z dziećmi i młodzieżą w jednostkach kościelnych”. Zaznaczył, że przy przygotowaniu i opracowaniu prewencji należy „pracować w kierunku tworzenia świadomości tego, że problem nadużyć seksualnych nie jest tylko problemem Kościoła, ale jest problemem społecznym”. 

Członkowie zespołu zwrócili uwagę na konieczność współpracy z poza kościelnymi instytucjami zewnętrznymi, jednak na razie nie otrzymali w tej sprawie odpowiedzi. 

Pod koniec sierpnia 2018 Rada Biskupów Konferencji Episkopatu Polski podjęła decyzję o konieczności utworzenia w diecezjach zespołów zajmujących się prewencją w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. 

Autor: Paulina Kurek /pg/