Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 27.
13.01.2019
13:00:00

fot. P Kurek

W niedzielę po raz 27. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Tysiące wolontariuszy kwestuje dzisiaj dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Katowicach pieniądze do charakterystycznych puszek zbierają między innymi postacie z kultowych Gwiezdnych Wojen. 


W województwie śląskim odbywają się koncerty, występy i pokazy morsowania. W Chorzowie rozegrano mecz hokeja, a w Sosnowcu zaplanowano Pierwszą Wielkoorkiestrową Grę Miejską, czyli nowoczesną wersję podchodów.

W wielu miejscach regionu pojawili się wolontariusze z puszkami WOŚP i charakterystycznymi czerwonymi serduszkami.


Orkiestrowi wolontariusze chętnie uczestniczą w wydarzeniu nie pierwszy raz.


W tym roku celem Orkiestry jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 

Główne wydarzenia w regionie rozpoczęły się o godzinie 15:30 przy Górce Środulskiej, gdzie na scenie pojawili się m.in. zespół Afromental, Pokahontaz i Transgresja. Sosnowiec po raz kolejny został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 27. finału WOŚP i będzie jednym z 12 miast, obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Zielonej Góry i Duszników Zdroju. 

— Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy sosnowiczan i Zagłębiaków bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku. — mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. 

Tradycyjnie, razem z całą Polską, w Sosnowcu pojawi się światełko do nieba, a o godzinie 20:00 odbędzie się kilkuminutowy pokaz iluminacji pirotechnicznych przy wykorzystaniu petard bezhukowych. 

W Sosnowcu zorganizowano mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna. Gwiazdą wieczoru w hali będzie raper K2. 

— Nowością tegorocznej edycji będzie Pierwsza Wielkoorkiestrowa Gra Miejska. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów, spaceru tematycznego, łączących w sobie cechy gier RPG, happeningu i flash mobów. Start o 10:00 przed halą przy Braci Mieroszewskich — mówi Ewelina Stasik, pomysłodawczyni gry i szefowa jednego ze sztabów WOŚP. 

Zagłębiowska Mediateka przyłączyła się do organizacji gry miejskiej oraz przygotowała super paczkę największych książkowych hitów ostatnich lat do licytacji. 

Katowicki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy odbędzie się na rynku. Na scenie usłyszeć będzie można między innymi takie zespoły jak Seven on Seven, Hengelo czy HURROCKAINE. Będzie także pokaz morsowania grupy ARKTYKA. 

— Gwiazdą wieczoru będzie Gutek i zespół Lipali — mówi rzeczniczka katowickiego magistratu, Ewa Lipka.


Każdego roku z okazji finału WOŚP na torach tramwajowych w miastach GZM-u pojawia się tramwaj specjalny, w którym prowadzona jest kwesta. W tym roku finał WOŚP odbędzie się już po raz 27., więc tramwaj specjalny będzie oznaczony numerem S-27, a kursować będzie głównie w Bytomiu. Scena finału WOŚP w Bytomiu usytuowana będzie w Parku Miejskim im. Kachla, który z trzech stron otoczony jest naszymi torowiskami. 

— Aż się prosi, żeby właśnie tam kursował specjalny tramwaj i tak też się stanie — mówi rzecznik spółki Tramwaje Śląskie SA, Andrzej Zowada. 

W tramwaju S-27 zbiórka na rzecz WOŚP prowadzona będzie przez wolontariuszy z bytomskiego hufca ZHP. Ponadto, na scenie finałowej przeprowadzona zostanie licytacja unikalnego kalendarza wydanego przez spółkę Tramwaje Śląskie SA. Kalendarz wydany w serii limitowanej, nie przeznaczonej do sprzedaży, składa się z 13 kart z grafikami Grzegorza Chudego z cyklu “Luftbany”. 

W ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bytomiu będzie dziś można zwiedzać zabytkową Elektrociepłownię Szombierki. Obiekt na co dzień jest niedostępny. Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Pierwotnie miała się w nim znajdować się fabryka materiałów wybuchowych, o czym mają świadczyć grube mury i stosunkowo lekki dach, którym w razie ewentualnej eksplozji miała uchodzić fala uderzeniowa wybuchu. Ostatecznie jednak majętna rodzina magnacka Schaffgotschów zdecydowała przeznaczyć zakład na potrzeby energetyczne swoich kopalń. Obecnie Elektrociepłownia Szombierki stanowi perłę architektury przemysłowej Górnego Śląska. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wstęp będzie możliwy o godzinie 10:00, 11:00, 12:00 oraz 13:00.

Od godzin przedpołudniowych na Rynku w Sławkowie tamtejszy Klub Motocyklowy prezentuje swoje maszyny z możliwością przejażdżki w tak zwanym "koszu" przy motocyklu. Przy okazji można zrobić sobie fotkę i wziąć udział w mini-kursie pierwszej pomocy medycznej. Członkowie tamtejszego klubu motocyklowego wraz z wolontariuszami Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestują serwując posiłki z "polowej gar-kuchni". Po 16:00 impreza przenosi się do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie na scenie zaprezentują się wychowankowie różnych sekcji artystycznych. Kwesta zorganizowana także przy kiermaszu prac plastycznych wykonanych z myślą o dzisiejszym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Bielsku-Białej największe atrakcje szykują się, jak co roku, na bielskim rynku. Wokół sceny rozstawione będą namioty Ochotniczych Straży Pożarnych, GOPR-u, Straży Miejskiej, a także namiot Bielskiego Klubu Fantastyki "Becon", w którym będzie można zagrać w gry planszowe i fabularne. Również w tym roku z WOŚP zagra TS Podbeskidzie. Oryginalna koszulka meczowa z podpisami całej drużyny zostanie zlicytowana w trakcie finału. O godzinie 15:00 na scenie zabrzmi muzyka. Jarosław Zabłocki, prezes Stowarzyszenia Podbeskidzki Przegląd Muzyczny, współorganizator koncertów dla WOŚP, zapewnia sporą dawkę dobrej muzyki.


Kulminacyjnym momentem orkiestry będzie jak co roku zaplanowany na godzinę 20:00 happening Światełko do Nieba.

Gmina Węgierska Górka organizuje 6. edycję Rajdowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy będzie mógł zasiąść na fotelu pasażera samochodu rajdowego znanych kierowców wyścigowych. W hali sportowej, poza licytacjami, odbędzie się także pokaz zdalnie sterowanych modeli samochodów rajdowych na specjalnym torze wyścigowym. 

Tradycyjnie odbędzie się także Przegląd Grup Kolędniczych, które wyruszą o godzinie 14:00 z Alei Zbójników przy Urzędzie Gminy na Bulwary nad Sołą. W Hali Widowiskowo-Sportowej odbywać się będą koncerty, pokazy, warsztaty i licytacje. Zaplanowano także spotkanie z Ratownikami Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy poprowadzą warsztaty na ściance wspinaczkowej. 

Natomiast w Ustroniu, już po raz szósty, w Karczmie Góralskiej nad Wisłą zagra jedyna w Polsce Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przyjadą kucharze i zbójnicy z całej Polski. O godzinie 12:00 wystrzeli armata a od 13:00 rozpocznie się Wielkie Gotowanie Bigosu oraz licytacje. 

W Częstochowie finałowa impreza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie odbywa się na placu przed miejskim ratuszem. Nie brakuje imprez towarzyszących zaplanowanych na terenie całego miasta. Plac Biegańskiego, to serce częstochowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach miasta spotkać można 500 wolontariuszy. Lokalny sztab przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych, a także cegiełki fantowe, animacje taneczne i koncerty. Tradycyjnie już finałowi wielkiej orkiestry towarzyszy bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą". W tym roku startuje w nim 200 osób. Każdy kto pojawi się przed częstochowskim ratuszem będzie mógł wziąć udział w radosnej paradzie, a także wspólnym zdjęciu, do którego wszyscy ustawią się na kształt serca. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie, to też akcje zorganizowane poza centrum miasta. Wśród nich: paintball, rajd samochodów terenowych, nurkowanie, przeglądy samochodów w zamian za wsparcie orkiestry, czy dzień otwarty na siłowni. Tradycyjnie o godzinie 20:00 na Placu Biegańskiego Światełko do nieba, a 27. finał WOŚP w Częstochowie zakończy koncert zespołu Big Cyc. 

W Częstochowie można przejechać się dziś zabytkowym składem tramwajowym. Przy okazji można wesprzeć w nim Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zabytkowy tramwaj jeździ w Orkiestrze od kilku lat, ale po raz pierwszy tzw. enka z 1958 r. jedzie z doczepą (rocznik 1955), którą wyremontowano w MPK Częstochowa w ubiegłym roku. Dzisiejsze kursy zaplanowano na linii nr 3 z Północy przez Tysiąclecie, Śródmieście, Ostatni Grosz, Wrzosowiak i Raków i są one bezpłatne. Za to w tramwaju Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej zbiera pieniądze do puszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także w Kłobucku. Podczas koncertu, który rozpoczyna się o godzinie 14:00 w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentują się zespoły działające w ośrodku oraz w szkołach i przedszkolach. Podczas koncertu prowadzone będą licytacje gadżetów Orkiestry. 

W Lublińcu koncert rozpocznie się o godzinie 16:00 w Miejskim Domu Kultury. Można będzie posłuchać młodych artystów z lublinieckiego MDK. Publiczności zaprezentują się także harcerze oraz Wesoła Grupa Taneczna i akrobatki ze Szkoły Podstawowej nr 1. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także w podczęstochowskim Olsztynie. Finał rozpocznie się o godzinie 16:00 w  hali sportowej przy ul. Zielonej 66. Podczas koncertu wystąpi zespół "Wesołe Nutki" a przedszkolaki zaprezentują "Taniec Mikołajów. Mieszkańcy Olsztyna wysłuchają także koncertów zespołów" Alldęte oraz Apress Band. 

W podczęstochowskim Janowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wystartuje o godzinie 14:30 w sali bankietowej Jura Park. Podczas finału zagrają: wychowankowie przedszkola w Złotym Potoku, Zespół Folklorystyczny Janowianie oraz Zespół Wokalny Czerwone Szpileczki. Wystąpią także aktorzy Teatru Małgo w programie "Właśnie leci show dla dzieci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także w Koniecpolu, Blachowni, Kłomnicach i wielu, wielu innych miejscowościach. 

Tradycją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są aukcje przedmiotów lub wydarzeń. W województwie śląskim można wylicytować pióro prezydenta Katowic, obiad z prezydentem Wodzisławia Ślaskiego czy kolację z prezydentem Chorzowa. Uniwersytet Śląski proponuje lekcje języka chińskiego. Moc atrakcji w Sosnowcu - tam można na rok dzięki udziałowi w aukcji WOŚP zostać patronem Stawików a także wziąć udział w koncercie zespołu Silver Dance z gościnnym udziałem prezydenta Sosnowca. Z kolei pochodzący z Dąbrowy Górniczej artysta Dawid Podsiadło na aukcję wystawił swój kiosk małomiasteczkowy. 

Autorzy: Izabela Czerzer, Łukasz Kałuża, Zdzisław Makles, Andrzej Ochodek, Wojciech Pacula, Piotr Pagieła,
Elżbieta Pąkcińska-Sikora, Krzysztof Słabikowski, Dorota Stabik, Ryszard Stotko, Agnieszka Tatarczyk /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA