Gloria Artis dla Muzeum Śląskiego. Najwyższe odznaczenie Ministerstwa Kultury.

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Złoty medal Gloria Artis dla Muzeum Śląskiego. 

To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Kultury osobom, które szczególnie wyróżniają się swoją twórczością artystyczną, działalnością w obrębie kultury oraz ochrony jej wartości, czy dziedzictwa narodowego. 

— Gloria Artis jest przyznawana przede wszystkim indywidualnym twórcom, ale w wyjątkowych sytuacjach również instytucjom — uzasadnia Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


— To wyjątkowy dzień dla nas, muzealników, ale również dla całego regionu — mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.


Nagroda została wręczona podczas jubileuszowego koncertu w budynku Narodowej Orkiestry Polskiego Radia z okazji 90-lecia Muzeum Śląskiego. 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, włączając się w obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego, zagrała specjalny koncert, w którym katowickich symfoników z dyrygenckiego podium poprowadził Bassem Akiki.

W programie była muzyka ze znanych oper "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta, z opery "Salome" Richarda Straussa, "Dama pikowa" i "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, "Carmen" Georgesa Bizeta, "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego czy "Aida" Giuseppe Verdiego.

Zaśpiewali: Ewa Majcherczyk, Aleksandra Olczyk, Anna Borucka i Łukasz Konieczny. Koncertowi, w reżyserii Katarzyny Sobańskiej, towarzyszyła projekcja inspirowana projektami scenograficznymi reprezentującymi wyjątkową w skali kraju kolekcję Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego.

Muzeum Śląskie zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku jako upamiętnienie 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 90 lat zatem stanowi ważny dla regionu i Polski ośrodek gromadzenia zabytków kultury. Jest miejscem dialogu z przeszłością, prezentując jednocześnie ważne dokonania współczesnej kultury i sztuki. Ciągłości jego 90-letniej tradycji nie wyznacza nieprzerwana działalność czy istnienie siedziby, ale 90-letnia kolekcja i misja ukazywania dziedzictwa ziemi śląskiej na tle ogólnopolskim.

Autor: Paulina Pikiewicz /rs/