Związkowcy odwiedzają posłów. Petycja w obronie węgla.

fot. Paulina Kurek

Związkowcy górniczej „Solidarności” odwiedzili dziś biura posłów Prawa i Sprawiedliwości z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. 

To część ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez NSZZ Solidarność. Delegacje wręczyli posłom petycję z apelem o wsparcie dla polskiego górnictwa, poruszającą między innymi sprawę realizacji Programu dla Śląska. Zdaniem górników, „rządowe programy, które zapowiadały rozwój górnictwa, nowoczesne technologie węglowe czy rewitalizację elektrowni, są traktowane po macoszemu.” Jednym z głównych zarzutów związku wobec rządzących jest także coraz gorsza kondycja dialogu społecznego w Polsce, co przejawia się między innymi postępującą marginalizacją Rady Dialogu Społecznego.  

Podczas porannej rozmowy w Radiu Katowice, wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik powiedział, że jest gotowy rozmawiać ze związkowcami górniczej „Solidarności”.


Po spotkaniu ze związkowcami, wiceminister przyznał, że rozmowa dotyczyła spraw ważnych dla Śląska oraz finansów. W szczególności chodzi o wzrost wynagrodzeń dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. 


Związkowcy ocenili, że spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze. Jak powiedział członek zarządu śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Andrzej Karol, zakres petycji nie mieści się w kompetencjach wiceministra, jednak doceniają działania dla zwiększenia wynagrodzeń Ministerstwa Sprawiedliwości. 


Delegacje odwiedziły dziś biura poselskie między innymi w Sosnowcu, Katowicach i Rybniku.

Autor: Paulina Kurek /rs/ml/