Ferie w regionie. Podstawowe zasady zachowania na stoku.

Dla dzieci i młodzieży w naszym regionie rozpoczęły się ferie. Odpoczynek od nauki potrwa dwa tygodnie. Część uczniów spędzi ten czas aktywnie, między innymi na zimowiskach w górach.


O to, czego nie powinno się robić na stoku – pytała młodych reporterka Radia Katowice.
Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują na stoku. Poniżej cały dekalog narciarza FIS, czyli 10 zasad zachowania się na stoku stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską.


DEKALOG NARCIARZA


1. Wzgląd na inne osoby 

Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.


2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością 

Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu. 


3. Wybór kierunku jazdy 

Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim. 


4. Wyprzedzanie 

Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów. 


5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku 

Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych. 


6. Zatrzymanie na trasie 

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.


7. Podchodzenie i schodzenie na nogach 

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.


8. Przestrzeganie znaków narciarskich 

Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.


9. Wypadki 

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy. 


10. Obowiązek ujawnienia tożsamości 

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


Autor: Marta Dobrowolska /pg/


źródło: Stowarzyszenie Instruktorów Narciarstwa/FIS