Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Niespodzianka Biblioteki Śląskiej.

fot. Ryszard Stotko

20 lat temu UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. 

To data nieprzypadkowa – upamiętnia wydarzania w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ale nie tylko, o czym przypomina prof. Danuta Krzyżyk z Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.


Najszybciej wymierają języki, którymi posługują się małe społeczności. Według UNESCO niemal połowa z 6000 żywych języków świata jest zagrożona. Najbardziej języki Aborygenów oraz języki afrykańskie i dialekty indiańskie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Biblioteka Śląska przygotowała niespodziankę dla poliglotów i obcokrajowców pod hasłem Czujcie się jak w domu! W utworzonej niedawno Strefie Otwartej pojawiły się dodatkowe regały z wydawnictwami obcojęzycznymi. Co można na nich znaleźć, wyjaśnia Aneta Satława z Biblioteki.


Miejsce powstało z myślą o mieszkańcach naszego regionu, wśród których jest coraz więcej obcokrajowców, a także o wszystkich osobach zainteresowanych lekturą w języku obcym. 

Autor: Agnieszka Strzemińska /rs/