Dom Księcia. Paszporty w Sosnowcu.

"Dom Księcia - historia i konteksty" to tytuł wystawy, którą od dziś oglądać można w Częstochowie. Dom Księcia to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych kamienic w centrum miasta. Kamienica wybudowana na początku XX wieku  przez brata cara Rosji, potocznie nazywana jest Domem Księcia. Teraz ponad stuletni budynek jest w fatalnym stanie.  Bez lokatorów, zamknięty - przypomina ruinę. Wystawa to podróż w przeszłość -  fotografie, dokumenty, plany budowy, artykuły prasowe oraz wiele innych archiwalnych materiałów.  Została przygotowana w ramach jednorazowego stypendium artystycznego prezydenta Częstochowy, a oglądać ją można w Archiwum Państwowym do 10 lipca. 


 

Planowanie podróży do Sosnowca stało się prostsze. Miasto ma już swoje paszporty, o które od lat mieszkańców Zagłębia pytali Ślązacy. Przypominamy: dla wielu Ślązaków Sosnowiec nie jest częścią Śląska, nie jest nawet częścią Polski.  Sosnowiecki Urząd Miasta uspokaja, że paszporty to tylko akcja promocyjna pod nazwą "Sosnowiec All Inclusive", ale niektórzy  sugerują jeszcze wprowadzenie wiz. Z jaką reakcją mieszkańców po obu stronach Brynicy spotkał się nietypowy pomysł sosnowieckiego ratusza, sprawdziła Paulina Kurek. 


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl