Dzień Dziecka w województwie śląskim

Dziś świętują wszystkie – te najmłodsze i najstarsze.

W wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka. A jaki jest ten idealny dzień dziecka?


 W dniu swojego święta dzieci w Chorzowie będą mogły zdobyć górniczy szyb i dostać certyfikat od prezydenta miasta.

Jednak atrakcje dla dzieci w Chorzowie nie tylko dzisiaj. Jutro na placu pod Estakadą będzie można puszczać bańki, bawić się w tzw. strefie gier podwórkowych, militarnych i plastycznych. Chętni przejadą się "bajowym" tramwajem i spotkają Pana Kleksa, Smerfy i inne bajkowe postaci. A we wtorek każde dziecko będzie mogło wziąć udział w wielkich, miejskich podchodach. Będą tory przeszkód, łamigłówki, skakanie na czas, rywalizacja w "zośce" i wiele innych konkurencji. Dla najlepszych drużyn: nagrody niespodzianki.

Ponadto Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski" oraz portal SilesiaDzieci.pl organizują dziś wielki piknik dla dzieci oraz rodziców. Najmłodsi będą mogli skorzystać z warsztatów tanecznych, wykonać własnoręcznie ekologiczny naszyjnik, utworzyć piramidę z owoców i nauczyć się, jak postępować z psem. Będzie można sprawdzić się w marszu na trzech nogach, przejść tor przeszkód i pobiec z woreczkiem na głowie. Każdy uczestnik zabawy otrzyma medal i zestaw niespodzianek.

Ruda Śląska przygotowała dla najmłodszych grę miejską, bal przebierańców, pokaz magicznych sztuczek, a także mnóstwo konkursów z nagrodami. Zabawa na rudzkim rynku rozpocznie się o 15:00 konkursem na najbardziej pomysłowe przebranie. Zwycięzca następnego dnia przejmie władzę w Rudzie Śląskiej razem z prezydentem miasta.

Impreza na rynku to jednak nie wszystko. Atrakcje w ramach Dnia Dziecka czekają na milusińskich także w innych miejscach Rudy Śląskiej, m.in. na pływalni, w Muzeum Miejskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Centrum Kultury. Specjalny program przygotował także bielszowicki Domu Kultury. I tak przez cłay tydzień. 

Na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie najmłodsi mieszkańcy i ich rodzice, podczas spaceru po zabytkowej części Cieszyna, poznają jego historię, ciekawostki przyrodnicze. Będzie to pierwsze z cyklu spotkań w Zamku Cieszyn, poprzez które organizatorzy chcą, aby młodzi mieszkańcy miasta lepiej zrozumieli przestrzeń w jakiej żyją i poszukali pomysłów na uczynienie jej bardziej przyjazną.

Autorzy: Ł. Kałuża, Ł.Kwaśny, A. Ochodek


Wiadomości regionalne