Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Pastelowa cisza. Wystawa prac Adriana Poloczka
12.09.2023
22:52:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

W radiowej galerii Na żywo prezentowana jest wystawa pasteli Adriana Poloczka.

Pasją autora – znanego z kilkudziesięciu realizacji konserwatorskich znaczących obiektów architektury sakralnej, pałaców czy elewacji i wnętrz kamienic w Katowicach, na Śląsku i w różnych miejscach w Polsce – jest malarstwo, głównie w technice pastelu. Ta rzadko używana technika, która wymaga pewnej ręki, daje możliwość szybkiego zapisu obrazu, piękny efekt lekkości i świetlistość barw. Na prezentowanej w Radiu wystawie artysta pokaże kilkanaście zachwycających pasteli przedstawiających pejzaże oraz martwe natury.

Adrian Poloczek ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1980 r. na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. Konserwator malarstwa sztalugowego i ściennego, rzeźby drewnianej polichromowanej i kamiennego detalu architektonicznego. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji konserwatorskich, wykonywanych indywidualnie lub zespołowo, znaczących obiektów architektury sakralnej, miedzy innymi: polichromie w kościele pw. św. Szczepana w Katowicach, w kaplicy Aniołów Stróżów w Katowicach, w kościele pw. św. Michała Archanioła w Żernicy, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w kościele ewangelickim w Bytomiu-Miechowicach.

Prowadził prace przy elewacjach kościołów, między innymi: pw. Najświętszej Marii Panny w Katowicach, kościoła przy Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle-Czarne, bazyliki pw. św. Szczepana w Katowicach, bazyliki pw. Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Prowadził prace w zakresie konserwacji architektury świeckiej, m.in. pałace: J. A. Goldsteinów w Katowicach i w Szałszy, elewacje i wnętrza kamienic, Banku Śląskiego w Katowicach, sztukaterie Banku Państwowego PKO w Katowicach. Projektant i wykonawca malowideł ściennych i wyposażenia obiektów sakralnych.

Poza konserwacją zajmuje się malarstwem głównie w technice pastelu.

Autor wystaw indywidualnych, bierze również udział w wystawach zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Stowarzyszenia Twórczego POLART. Rzeczoznawca w dziedzinie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej Ogólnopolskiej Rady Konserwacji Dzieł Sztuki przy ZG ZPAP. Nagradzany i odznaczany za osiągnięcia w obu dziedzinach działalności artystycznej. W 2014 r. Uhonorowany Brązowym Medalem Gloria Artis.


Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA