Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Kongres wyborczy PiS. Rozmowa dnia z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem
02.10.2023
07:40:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Bezpieczeństwo  to jeden z najważniejszych punktów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości — mówił w porannej rozmowie Radia Katowice wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. 

Startujący w nadchodzących wyborach do sejmu wojewoda, zwrócił uwagę, że jednym z elementów tego bezpieczeństwa, jest kontynuowanie przez Polskę wydobycia węgla kamiennego i koksującego. Jak dodał, rząd inwestuje także w nowe technologie, takie jak budowa elektrowni jądrowej czy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach.

 

Rozmowa z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem


Państwa i moim gościem o poranku jest wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dzień dobry panie wojewodo.

Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry państwu.

Panie wojewodo, sondaż Instytutu Badania Pollster dla Super Expressu - 73% badanych wie już na kogo odda swój głos w wyborach 15 października. 11% deklaruje, że decyzję podejmie w ostatniej chwili. Wczoraj konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Marsz Miliona Serc w Warszawie. 1000 spotkań Trzeciej Drogi także w województwie śląskim. Myśli pan, że takie wydarzenia pomogą tym 11% podjąć decyzję?

Ja chcę się skupić na tym co odbyło się wczoraj, tutaj na Śląsku. Nie tylko gospodarcze serce Polski bije na Śląsku, ale wczoraj również to polityczne tutaj bardzo mocno wybrzmiewało. Cieszę się, że liderzy Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy w katowickim Spodku, -w symbolu tak naprawdę naszego regionu- mogli powiedzieć Polakom jakie zagrożenia, jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać z powrotem Tuska do władzy, ale również jakie propozycje na najbliższe 4-8 lat proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Myślę, że to było takie wyjątkowo cenne, bo było z jednej strony ostrzegawcze, a z drugiej strony programowe, bo Prawo i Sprawiedliwość przez te prawie 8 lat pokazało swoją wiarygodność w zarządzaniu państwem. Kilkanaście tysięcy ludzi. Nigdy wcześniej nie było tak licznej konwencji politycznej chyba w historii Polski.

Panie wojewodo, bezpieczeństwo energetyczne, militarne i gospodarcze, to jakby trzy filary Zjednoczonej Prawicy. Bezpieczeństwo gospodarcze mamy, niskie bezrobocie, ale nadal stosunkowo wysoką inflację, która spada, a w województwie śląskim widmo zamykania kopalń, program który do 2049 roku mówi o tym, że kopalnie zostaną zamknięte. Jak to bezpieczeństwo ekonomiczne i gospodarcze państwo widzicie?

Bardzo wyraźnie mówił o tym wczoraj pan premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o tych filarach rozpoczynał od pracy, czyli o tym etosie, który szczególnie na Śląsku jest bardzo silny, czyli praca, zapewnienie możliwości podjęcia zatrudnienia i zarobienia pieniędzy na życie. To jest taki podstawowy fundament, który w ramach tego bezpieczeństwa gospodarczego również jest wpisany. Dzisiaj gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Zarówno wzrost gospodarczy, bardzo niskie bezrobocie, spadająca inflacja, te wszystkie elementy, również inwestycje zarówno te polskie jak i zagraniczne, dają bardzo dobre perspektywy do tego aby gonić Europę Zachodnią, w szczególności te państwa, jak Włochy, jak Wielka Brytania, jak Hiszpania, by w bardzo nieodległej perspektywie móc zarabiać na tym samym poziomie. To się dzisiaj dzieję, myślę że Polacy to też bardzo dostrzegają. Z drugiej strony jest to bezpieczeństwo, bezpieczeństwo fizyczne i bezpieczeństwo energetyczne. Bezpieczeństwo energetyczne, to o czym mówimy od bardzo wielu, wielu lat. Próba uzależnienia, Niemiec wraz z Rosją, od gazu Europy pokazywała, jak niebezpieczne są tego typu procesy. My jako Polska chcemy to bezpieczeństwo energetyczne zapewnić, i kontynuując wydobycie węgla kamiennego, i węgla koksującego na terenie Śląska i całej Polski, ale również inwestując w nowe technologie, jak chociażby w elektrownię atomową, jak chociażby w fotowoltaikę -farmę przecież ogromną w Mysłowicach budujemy-, mówimy o obszarach na morzu, czyli dywersyfikacja bezpieczeństwa energetycznego. I to kluczowe zagadnienie, czyli bezpieczeństwo fizyczne.

Wejdę panu w słowo bo opozycja zarzuca rządowi, że bardziej mówi i robi zakupy niż dba o polskie bezpieczeństwo powołując się na te rakiety, które latały nad naszym terenem. 

Bezpieczeństwo Polski można ocenić tym, jak my się czujemy jako Polacy. My dzisiaj nie mamy problemu z tym, żeby po 22:00 wyjść na spacer, żeby spokojnie poruszać się po drogach, spokojnie żyć na terenie Polski. To jest dzisiaj realne bezpieczeństwo, które dajemy Polakom. Jak popatrzymy sobie dzisiaj na Grecję, na Niemcy, na Francję i na wiele państw Europy Zachodniej, które bezrefleksyjnie wpuściły niewyobrażalną liczbę imigrantów z Afryki, to takie niebezpieczeństwo i takie zagrożenie również istnieje w Polsce. Próba destabilizacji, chociażby przez Rosję i przyjęcie, próba wepchnięcia do nas imigrantów przez granicę z Białorusią miała być tego najlepszym dowodem, stąd bardzo słuszna decyzja o wybudowaniu zapory na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki temu to my decydujemy kogo do Polski zapraszamy.

Opozycja mówi, że z jednej strony wybudowano mór na granicy, zaporę na granicy z Białorusią, a z drugiej strony mamy aferę wizową, która zdaniem opozycji jest wielką aferą bo to setki tysięcy według opozycji wiz wydanych przez Polskę, wiz Schengen.

Można oczywiście powtarzać kłamstwa i te kłamstwa są powtarzane. Sprawa mogła dotyczyć kilkuset nieprawidłowości w wydawaniu tego typu dokumentów, natomiast te osoby które tutaj trafiły musiały być ponownie zweryfikowane w pełnym zakresie. Chcąc pracować, chcąc mieć pobyt stały musiały dokonać pełnej weryfikacji. Jeżeli tylko dostrzeżono, że mógł być tam jakiś błąd, ta osoba musiała być deportowana poza granice Polski. Natomiast my mówimy o próbie wepchnięcia do Polski nielegalnych imigrantów. Mechanizmy relokacji zaproponowane przez Niemcy, jeszcze wcześniej przez Angelę Merkel, no mogą naprawdę zdestabilizować bezpieczeństwo Polaków. Pan prezes i pan premier mówili bardzo wyraźnie, tu chodzi nie tylko o sam wizerunek Polski, ale bezpieczeństwo naszych kobiet, naszych matek, naszych córek. Naszych kobiet, które mają prawo do tego żeby mieć swoje pragnienia, swoje marzenia, mówiła o tym bardzo wyraźnie wczoraj marszałek Witek, i o to bezpieczeństwo również dla naszych kobiet chcemy zadbać i stąd też pytanie referendalne, które się będzie pojawiało 15 października, czy Polacy są za wpuszczeniem nielegalnych imigrantów z Afryki do Polski i myślę, że tu będzie odpowiedź dość jednoznaczna.

To jeszcze raz chciałbym wrócić do niedzieli. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz w Częstochowie wczoraj apelowali do młodych o udział w wyborach. Panie wojewodo frekwencja będzie bardzo ważna. 

Tak, to jest proces demokratyczny i ja zawsze będę zachęcał każdego naszego mieszkańca, naszego obywatela, by brali udział w wyborach, bo to naród decyduje kto będzie miał możliwość brania odpowiedzialności za dalsze rządy. Ja wierzę głęboko w Polki i Polaków, wierzę głęboko również w ich mądrość, niezależnie od tego jaką mają dzisiaj ocenę Polski. To akt demokratyczny, udział w wyborach, udział w referendum powinien mieć miejsce. To Polacy mogą decydować co 4 lata o swojej przyszłości i o swoim losie, i to jest bardzo ważne. Mogę tu w tym miejscu zaapelować, tak, wszyscy Polacy powinni wziąć udział w głosowaniu i w wyborczym, również w tym referendalnym i zagłosować w referendum…

Zgodnie ze swoim sumieniem. 

…odpowiadając na 4 pytania zgodnie ze swoim sumieniem. Ja jako Jarosław Wieczorek, jednocześnie wojewoda, na pewno będę głosował 4 x nie.

Na koniec. Ja zawsze mówię, że jeżeli ktoś nie idzie na wybory, to pozbawia się prawa krytyki.

No oczywiście, że tak.

Bo najprościej jest nie pójść a potem krytykować.

Oczywiście, że tak. To jest podstawowy mechanizm demokracji. Jeżeli coś ci się podoba, bądź coś ci się nie podoba, możesz właśnie wyrazić to w akcie głosowania i do takiego aktu głosowania bardzo serdecznie zachęcamy, ale jednocześnie trudno reprezentując formację polityczną, bym nie zachęcał do tego żeby naprawdę taki rachunek sumienia polityczny, gospodarczy, każdy Polak przeprowadził i powiedział czy te 8 lat to były bezpieczne, dobre lata, dobre czasy dla nich samych i czy warto nam zaufać na kolejne 4 lata.

Jarosław Wieczorek wojewoda śląski był o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję panu bardzo.

Bardzo dziękuję. Wszystkiego dobrego.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne