Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
W Katowicach obył się PRECOP 28
06.10.2023
07:15:00

fot. PAP/Zbigniew Meissner | Wawrzyniec Sobota/Radio Katowice

Dzień II

 

Dobiega końca konferencja PRECOP 28, która od czwartku odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obrady poprzedzają Szczyt Klimatyczny COP 28.

— Jeden z tematów, jakie poruszono w Katowicach to zrównoważony rozwój miast. Wprowadzając zmiany trzeba myśleć o przyszłości — mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.


— Inwestycje chociażby w zazielenienie przestrzeni wiążą się nieraz z olbrzymimi kosztami. Tak było chociażby w przypadku modernizacji ulicy Warszawskiej — dodał Marcin Krupa.


A wpływ na to ma chociażby infrastruktura podziemna. Szczyt klimatyczny COP 28 odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

Spodek i MCK staną się bardziej ekologiczne

 

Z początkiem przyszłego roku obiekty przejdą na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, słońce, woda oraz biogaz. Jak mówi Marcin Stolarz prezes PTWP Event Center, zarządcy Spodka, zmiana spowodowana jest potrzebą ograniczenia negatywnego wpływu na klimat. 


— Termin zakończenia prac zaplanowano na 1 stycznia. Wtedy Spodek i MCK przejdą na ekologiczne źródła energii — zapowiedział Sebastian Jabłoński prezes firmy RespectEnergy.


Proekologiczne działania były podejmowane już wcześniej, to między innymi wymiana lamp na ledowe, zamontowanie czujek światła, wykorzystywanie wody deszczowej oraz recykling. Teraz Spodek i MCK stawiają kolejny krok w kierunku zielonej zmiany.

 

Dzień I

 

W czwartek w Katowicach rozpoczął się PRECOP 28, czyli konferencja poprzedzająca i przygotowująca do Szczytu Klimatycznego ONZ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przez dwa dni uczestnicy wydarzenia będą brać udział w prelekcjach i dyskutować, by wypracować wspólne stanowisko na najważniejsze tematy dotyczące zmian klimatycznych. 

O celach wydarzenia mówił na otwarciu dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski. 


O wyzwaniach związanych ze zwalczaniem niskiej emisji i ochroną środowiska z perspektywy miasta mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. 


PRECOP zakończy się wręczeniem nagród GOZpodarz 2023 przedsiębiorcom, samorządom oraz organizacjom promującym gospodarkę obiegu zamkniętego. 


Autorzy: Joanna Opas, Kamil Jasek /mf/


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA