Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia radną Katarzyną Stachowicz
15.04.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Blisko 52 tysiące 400 głosów w wyborach do Sejmiku Śląskiego uzyskała przed tygodniem Katarzyna Stachowicz. 

Radna PO z Zagłębia może jednak zamienić ławy sejmikowe w Katowicach, na ławy poselskie w Warszawie. Jeśli bowiem marszałkiem województwa śląskiego zostanie Wojciech Saługa, wówczas mandat poselski przypadnie właśnie radnej wojewódzkiej z Zagłębia Dąbrowskiego. 

404 pary zgłosiły się w ciągu pierwszego miesiąca od ogłoszenia naboru do wojewódzkiego programu in-vitro w województwie śląskim. 

Jak mówiła w Radiu Katowice Katarzyna Stachowicz z Platformy Obywatelskiej program będzie funkcjonować przez najbliższe 3 lata.

— Jesteśmy dumni z tego projektu, że ruszył, że jest tak duże zainteresowanie — powiedziała radna. 

Jak dodała, na program sejmik śląski przeznaczył 20 milionów złotych do 2026 roku. Katarzyna Stachowicz powiedziała, że program nie ruszył, mimo zapowiedzi, jesienią, gdyż zdecydowały o tym problemy proceduralne związane z konkursem, który miał wyłonić klinikę realizującą program. Program adresowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących województwo śląskie. Szacuje się, że z tej metody może skorzystać około 1,5 tysiąca par z województwa śląskiego. W Polsce niepłodność dotyka około 1,5 miliona par.

Katarzyna Stachowicz ma nadzieję, że efektem prac komisji nadzwyczajnej, powołanej w piątek w Sejmie, będzie wspólny projekt łagodzący przepisy aborcyjne w Polsce. 

Jak mówiła w Radiu Katowice, ważne jest, że wszystkie cztery projekty koalicji rządzącej trafiły do komisji oraz to, że pracować nad nimi będą przede wszystkim kobiety.

— Ta sprawa dotyczy kobiet i kobiecego sumienia. Wiemy, jak wygląda obecnie prawo aborcyjne w Polsce. Mam nadzieję, że to będzie jeden wspólny projekt. — dodała Katarzyna Stachowicz.

Katarzyna Stachowicz powiedziała także, że w razie prezydenckiego weta do przepisów łagodzących restrykcje aborcyjne, to społeczeństwo oceni jego działanie. Projekty Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przewidują liberalizację prawa aborcyjnego. Przerywanie ciąży ma być według nich dozwolone do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyn. Drugi z projektów Lewicy zdejmuje odpowiedzialność karną za aborcję i pomoc w niej. Projekt Trzeciej Drogi przewiduje powrót do kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Przewiduje, że aborcja będzie możliwa w sytuacji nieodwracalnych wad płodu. Trzecia Droga chce też referendum w sprawie aborcji. 

Katarzyna Stachowicz z Platformy Obywatelskiej ma szansę zostać posłanką w miejsce Wojciecha Saługi, który jest najpoważniejszym kandydatem na stanowisko marszałka województwa śląskiego.

Jak mówiła w Radiu Katowice radna wojewódzka PO, to będzie decyzja, wymagająca przemyślenia.

— Jeszcze nie podjęłam tej decyzji. (...) Naszym kandydatem na stanowisko marszałka województwa jest Wojciech Saługa – parlamentarzysta, były marszałek. — dodała radna. 

Katarzyna Stachowicz powiedziała, że decyzja zapadnie w maju, gdy zbierze się nowo wybrany Sejmik Śląski.

W wyborach do Sejmiku Śląskiego Katarzyna Stachowicz otrzymała ponad 52 tysiące głosów - to najlepszy wynik w województwie śląskim. Radna była już posłanką, w 2014  roku objęła mandat poselski w miejsce Wojciecha Saługi, który wtedy został Marszałkiem Województwa Śląskiego.

O kwestiach związanych ze zdrowiem, bo to dla Katarzyny Stachowicz sprawa bardzo ważna, rozmawia Piotr Pagieła.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA