Plenerowe Studio Radia Katowice stanęło w Parku Śląskim nieopodal Rozarium.
Nasze wakacyjne spotkanie zaczynamy od śniadania na trawie i rozciągania ciała podczas zajęć jogi. Zwiedzimy to miejsce i odkryjemy wiele tajemnic i zakamarków. Przyjrzymy się zarówno przyrodzie, jak i ciekawej architekturze. Postaramy się poznać miejsca mniej znane, ale bardzo ciekawe. Przybliżymy też historię atrakcji, z jakich Park Śląski słynie.
Park Śląski to ponad 600 hektarów terenów zielonych dlatego nie bez powodów mówi się ,że jest on zielonymi płucami Górnego Śląska. Jest też tym samym jednym z największych parków w Europie, objętym ochroną konserwatorską.
— Żeby zwiedzić to miejsce ze wszystkimi atrakcjami potrzebny jest co najmniej tydzień — mówi Aneta Miller, rzeczniczka Parku Śląskiego.
Przestrzeń parku podzielono na części: rekreacyjną, sportową i kulturalną. Jest tam także słynna Elka, najdłuższa nizinna kolejka w Europie, której trzecia linia ma wkrótce powstać. To przywróci jej pierwotny kształt. Zakończenie remontu zaplanowano na luty 2026 roku.
Pobyt w parku, to okazja do spacerów i poznawania lokalnej twórczości. Jak mówi historyk sztuki Ryszard Szopa, w Parku Śląskim znajduje się około stu rzeźb.
Jedna z najbardziej charakterystycznych rzeźb w Parku Śląskim to słynna Żyrafa. Podobnie jak inne dzieła, wpisana jest do rejestru zabytków.
W ramach Śniadania na trawie w Parku Śląskim przez całe wakacje w wybrane weekendy wydarzeniu towarzyszą Bajkowe spektakle z myślą o najmłodszych.
— To dobre miejsce, aby poczuć sztukę — mówi Katarzyna Szymańska-Marzec z Parku Śląskiego.
Kolejne spektakle zaplanowano na 3 i 17 sierpnia. Wstęp jest wolny.
Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Wawrzyniec Sobota /rs/
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach