Poranne parady z udziałem orkiestr górniczych to jedna z barbórkowych tradycji.
Punktualnie o 5:30 mieszkańców Radzionkowa budziła orkiestra pod batutą Klaudiusza Jani.
Radzionków jest pod tym względem wyjątkowy. Pierwsza i ostatnia kopalnia węgla kamiennego została zamknięta na początku tego wieku, ale tradycja jest wciąż żywa. Po pobudce obchody barbórkowe przenoszą się do kościoła św. Wojciecha, następnie do miniskansenu górniczego a na koniec do Centrum Kultury Karolinka.
Orkiestra na katowickim Nikiszowcu przyciąga tłumy turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Ludzie przyjeżdżają, żeby doświadczyć tradycji. Orkiestra KWK Wieczorek gra od 113 lat. Orkiestrę założono w 1911 r. W swojej historii miała ona przerwy spowodowane m.in. wybuchem I i II wojny światowej. Obecnie składa się z kilkudziesięciu muzyków profesjonalnych oraz amatorów, a w swoim repertuarze poza marszami i pieśniami regionalnymi ma przeboje muzyki rozrywkowej. Zarówno obchody Barbórki, jak i tradycje górnośląskich orkiestr górniczych znajdują się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tarnowskie Góry barbórkę obchodzą dwa razy w roku, w środku lata na pamiątkę odkrycia rud srebronośnych oraz tradycyjnie 4 grudnia.
Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostały umieszczone w 2023 roku. W sferze marzeń jest wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejna, dwunasta już, rzeźba tarnogórskiego gwarka pojawiła się w Tarnowskich Górach właśnie w Barbórkę. Można ją podziwiać w Lasowicach na skwerze przy ulicach: Leśnej i Andersa.
— Nowy gwarek jest autorstwa Karoliny Piechoty, artystki znanej między innymi z katowickich beboków — mówi Mariusz Jarzombek z tamtejszego magistratu.
Uroczyste odsłonięcie zaplanowano o 8.30. W Tarnowskich Górach figury gwarków stoją już przy ul. Krakowskiej, na Rynku, przy dworcu autobusowym, na rondzie przy ul. Cebuli, w Bobrownikach, Opatowicach, Kaczyńcu, Reptach Śląskich, Osadzie Jana, Pniowcu i Starych Tarnowicach.
Autorzy: Agnieszka Baron-Twarkowska, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Piotr Pagieła /rs/