Przez minione 80 lat niemal każdego dnia fotoreporterzy Dziennika Zachodniego robili dziesiątki zdjęć. Tylko niewielka ich część trafiała do druku. W gigantycznym archiwum gazety odnalezione zostały ujęcia, które znakomicie ilustrują historię regionu, zarówno tę opisywano na pierwszych, jak i na ostatnich stronach gazety.
Początki Dziennikowej fotografii były skromne. Wydania gazety z lat 40. mają niewiele zdjęć. Częściej niż po czarno-białe, fatalnie wyglądające w druku fotografie, sięgano po rysunkowe ilustracje, mające uatrakcyjnić tekst. Jednak z czasem możliwości techniczne pozwalały na coraz więcej i w latach 50. na pierwszych stronach Dziennika Zachodniego, w codziennych wydaniach, pojawiały się nawet trzy zdjęcia.
Bardzo trudno 80 lat zamknąć w 80 fotografiach. Z archiwum wybrano te, które dokumentują wydarzenia i zmiany, przypominają ważne postaci, oddają klimat minionych lat. Jak to w życiu, bywało gorzko, bywało słodko, a czasem nijako.
Osiemdziesięciozdjęciowy album na 80-lecie Dziennika Zachodniego nie powstałby, gdyby nie praca znakomitych fotoreporterów. Wielu z nich przez długie lata związanych było z gazetą.
Zdjęcia z lat 60., 70. i 80. wykonywali dla Dziennika Zachodniego nieżyjący już koledzy, prawdziwi mistrzowie obiektywu: Józef Makal, Zygmunt Wieczorek, Jacek Tomeczek i Władysław (Otek) Morawski. Fotografie z lat 90. i dwutysięcznych są autorstwa: Kariny Trojok, Marzeny Bugały-Astaszow, Lucyny Nenow, Marka Piekary, Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca.
Dziennikowy album wyselekcjonowanych zdjęć z ośmiu dekad pracy gazety do obejrzenia na stronie:
dziennikzachodni.pl/te-oczy-widzialy-bono-fidela-przebranego-za-gornika-i-18-letniego-malysza....