Porozmawiamy o trendzie, który dla jednych wiązał się po prostu z przynależnością do jakiejś grupy, dla innych tylko z muzyką, która im się podobała. Była jednak grupa osób, która postrzegała to, jako sposób życia czy nawet religię. To doprowadziło do tragicznych wydarzeń w naszym regionie, o których Dorocie Stabik opowiada historyk, Karol Chwastek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Cykl "Fedrując historię" przybliża ciekawe, mało znane fakty z historii regionu. Odcinki są luźną rozmową z historykami, regionalistami i miłośnikami lokalnej historii. Dorota Stabik i jej goście przedstawiają ciekawostki historyczne z Górnego Śląska, Beskidów, Zagłębia i okolic Częstochowy.
W ramach audycji można się dowiedzieć na przykład, czy śląskie kobiety były grzeczne i posłuszne oraz czy Ślązacy kochali Hitlera? Czy przy Studni Trzech Braci w Cieszynie faktycznie doszło do spotkania braci i jak wyglądały pierwsze wyciągi narciarskie w Beskidach? Czy Niwka była kiedyś miastem i czy Maczki miały kiedyś międzynarodowe znaczenie? Kto mieszkał w barakach na częstochowskim Stradomiu i jakie są tajemnice dr Władysława Biegańskiego? Wreszcie, jakie wynalazki powstawiały na Śląsku, czy jak rozwijała się motoryzacja w naszym regionie?
Rozmówcami Doroty Stabik są: regionalistka i autorka serwisu Klub Zagłębiowski Anna Urgacz-Szczęsna, historyk i kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusz Sętowski, historyk Dariusz Zalega, przewodnik turystyczny Aleksander Górny, Zofia Kusztal, kierowniczka katowickiego archiwum.
Audycje muzycznie realizuje Jacek Kurkowski.
Sobota, czyli dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie dniem żałoby narodowej