Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli budować, rozwijać i dalej integrować miasta w ramach naszej Metropolii — tak o swoich zadaniach mówił w Radiu Katowice nowy wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii Maciej Biskupski. Dodał, że trzeba kontynuować dyskusję w jakim kierunku Metropolia powinna się rozwijać z udziałem i rolą Katowic.
Maciej Biskupski został wiceprzewodniczącym zarządu GZM pod koniec kwietnia. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezydenta Katowic od 10 czerwca 2024 do 28 kwietnia 2025 roku.
Zapytany przez Marcina Zasadę, czy nowe zadania to awans czy degradacja, Maciej Biskupski odpowiedział: "To olbrzymi zaszczyt i wielkie wyzwanie, bardzo ambitne".
— Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli budować, rozwijać i dalej integrować miasta w ramach naszej Metropolii — mówił gość Radia Katowice.
Maciej Biskupski zastąpił w roli wiceprzewodniczącego zarządu GZM Danutę Kamińską, która w styczniu br. odeszła na emeryturę. Wypełnienie wakatu nastąpiło dopiero w kwietniu.
— Nie określiłbym tego, że to był wydłużony czas – ocenił Maciej Biskupski. — Na pewno było tak, że miastu Katowice jako liderowi subregionu, jest taka niepisana zasada że prezydent Katowic Marcin Krupa miał prawo wskazania osoby, która będzie reprezentowała miasto Katowice i subregion w zarządzie Metropolii. Została podjęta ta decyzja w takim czasie, w jakim prezydent miasta uznał że będzie to najbardziej właściwe — dodał.
Wiceprzewodniczący zarządu GZM zapewnił, że ma konkretne zadania, które chciałby realizować wspólnie z GZM.
— Aby rozwijać metropolię, integrować, pokazywać i prezentować mieszkańcom jakie konkretne korzyści mogą odnosić każdego dnia, z tego że jesteśmy w Metropolii — tłumaczył gość Radia Katowice.
Maciej Biskupski ocenił, że oddelegowanie go do zarządu GZM przez Marcina Krupę ma być "wymiernym efektem wzmacniającym relacje pomiędzy Metropolią, Katowicami i wszystkimi miastami wchodzącymi w skład Metropolii".
Na pytanie czy Katowice wykorzystały możliwości pierwszej metropolii w Polsce i swoją oczywistą w niej rolę, przywileje, prawa i szanse, Maciej Biskupski odpowiada, że "zawsze mogło być lepiej".
— Metropolia funkcjonuje od 2018 roku. To miasto Katowice tworzyło Metropolię i powoływało. (...) Bez wątpienia jest tak, że musimy dziś kontynuować ważną dyskusję gdzie i w jakim kierunku Metropolia powinna się rozwijać z udziałem i rolą Katowic. Myślę, że jest tu powszechna zgoda i przekonanie, jeśli mamy włączyć kolejny bieg, aby Metropolia rozwijała się nieco bardziej dynamicznie — mówi gość Radia Katowice.
— Kolejne elementy, które pozwolą integrować Metropolię i wzmocnienie relacji między Katowicami i Metropolią — mówi wiceprzewodniczący zarządu GZM. — Elementy, które pozwolą zintegrować funkcję na poziomie metropolitalnym, które będą podnosiły jakość funkcjonowania mieszkańców Metropolii. Czekamy na nowelizację ustawy i takie elementy jak kwestia spalarni, o której musimy poważnie zacząć rozmawiać. Doskonale wiemy, że przy tak zurbanizowanej przestrzeni i przy tak zurbanizowanym jednym, wielkim mieście, w którym bez wątpienia funkcjonujemy, konieczne jest zrealizowanie tak ambitnego i dużego projektu, które są już realizowane na terenie innych miast naszego kraju — dodaje.
Według Macieja Biskupskiego elementów, które powinny być celem i powinny być określone w pewnej mapie drogowej będzie wiele.
— Nad tym wspólnie z moimi kolegami z zarządu będziemy pracować. Będziemy pytali o opinię i pewną przychylność prezydentów, burmistrzów, wójtów. Przypomnę, że to 41 liderów miast sąsiednich tworzy metropolię i to walne zgromadzenie jest wyznacznikiem i nadaje pewien rytm — zauważa gość rozgłośni.
— Bez wątpienia jest to cel, który powinniśmy sobie zdefiniować, ale nie jest to cel, który osiągniemy dość szybko. W pierwszej kolejności musimy poważnie porozmawiać co możemy dalej integrować i analizować te obszary, które nie będą generowały pewnych napięć pomiędzy poszczególnymi włodarzami miast— odpowiada wiceprzewodniczący zarządu GZM.
Maciej Biskupski został również zapytany o nową ustawę metropolitalną. Kiedy GZM spodziewa się jej?
— Liczę na to, że po wyborach, kiedy kurz opadnie, będzie więcej spokoju, ustawa metropolitalna zostanie zatwierdzona, wyjdzie z rządu, trafi na obrady parlamentu i ostatecznie zostanie podpisana. Nie wierzę w czerwiec, ale wierzę że stanie się to szybciej niż później — powiedział Maciej Biskupski.
Marcin Zasada. Witam państwa. Maciej Biskupski wiceprzewodniczący GZM, były wiceprezydent Katowic. Dzień dobry.
Witam pana redaktora, witam wszystkich słuchaczy Radia Katowice.
Czy to jest awans czy degradacja, to co pana spotkało?
Olbrzymi zaszczyt i wielkie wyzwanie, bardzo ambitne bez wątpienia. Tak do tego podchodzę i mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli budować, rozwijać i dalej integrować miasta w ramach naszej metropolii.
Trochę Katowice myślały kogo tam wystawić, bo przypomnijmy, mają swoją nominację jakby z automatu. Danuta Kamińska, to wiadomo było, że odchodzi na emeryturę tak od paru lat dobrych, w najgorszym przypadku miesięcy, a chyba finalnie odeszła w styczniu czy z końcem roku.
Panie redaktorze, nie określiłbym tego, że to był jakiś wydłużony czas. Na pewno było tak, że faktycznie miastu Katowice, jako liderowi subregionu, jest taka niepisana zasada, że prezydent Katowic pan Marcin Krupa miał prawo wskazania osoby, która będzie reprezentowała miasto Katowice i subregion w zarządzie metropolii. Myślę, że tutaj nie była konieczna jakaś bardzo szybka decyzja…
…skąd, w ogóle. Jak nie było obsadzone stanowisko to może jest niepotrzebne?
Została podjęta ta decyzja przez pana prezydenta w takim czasie, w którym prezydent miast uznał, że będzie to najbardziej właściwe. Jest to dla mnie duże wyróżnienie, że pan prezydent zdecydował się abym, no nie ukrywajmy, również miasto Katowice reprezentował na poziomie metropolii i zajął się -bo mam konkretne zadania, które nie ukrywam, że chciałbym wspólnie z moimi kolegami z Zarządu realizować i z przewodniczącym metropolii panem Kazimierzem Karolczakiem- aby, tak jak powiedziałem na początku, rozwijać metropolię, integrować, pokazywać i prezentować mieszkańcom jakie konkretne korzyści z tego, że jesteśmy w ramach metropolii, mogą odnosić każdego dnia.
Czy to również dowód, obecność pana akurat, w Zarządzie Metropolii, czyli człowieka z bliskiego otoczenia prezydenta Krupy, nie da się ukryć, że…
…jest to dla mnie wielkim zaszczytem.
Naturalnie, jest to wielki zaszczyt. To już wiemy, ale że Katowice zaczną w końcu poważnie traktować swoją rolę w metropolii i poważnie traktować metropolię, tak przynajmniej na 90%?
Panie redaktorze, ja myślę, że Katowice zawsze poważnie traktowały swoją rolę w metropolii, natomiast bez wątpienia, tak poczytuję decyzję pana prezydenta, zresztą też nie ukrywam, o tym rozmawialiśmy i na to się umawialiśmy, że fakt, iż pan prezydent zdecydował się mnie oddelegować do metropolii ma być bardzo takim wymiernym elementem wzmacniającym relacje pomiędzy metropolią, pomiędzy Katowicami, ale także pomiędzy wszystkimi miastami, które wchodzą w skład metropolii. Myślę, że to na pewno jest taki element, który ma na celu zdecydowane wzmocnienie wzajemnych relacji.
Pańskim zdaniem, Katowice wykorzystały możliwości pierwszej -wciąż jedynej- w Polsce metropolii i swoją oczywistą w niej rolę?
Panie redaktorze, ja nie chciałbym mówić o samych Katowicach.
Nie. Pan jest byłym wiceprezydentem Katowic, jest katowiczaninem -z tej perspektywy jeszcze- czy Katowice wykorzystały swoją rolę, możliwości, przywileje, prawa, szanse płynące z tego, że w centrum tej metropolii się znalazły?
Panie redaktorze, zawsze może być lepiej bez wątpienia. Przypomnę, że metropolia funkcjonuje od 2018 roku. To miasto Katowice tworzyło metropolię i powoływało. Rada Miasta Katowice, której wówczas miałem zaszczyt być członkiem, jeszcze nawet radnym, nie przewodniczącym rady, i bez wątpienia jest tak, że dziś jesteśmy na takim etapie, że musimy kontynuować bardzo poważną dyskusję na temat tego, gdzie i w jakim dalszym kierunku metropolia powinna się rozwijać. Tak, z udziałem i rolą miasta Katowice. Myślę, że tutaj jest taka powszechna zgoda i przekonanie, że jeżeli mamy włączyć kolejny bieg, aby metropolia rozwijała się nieco bardziej dynamicznie…
…a co jest kolejnym biegiem panie przewodniczący?
Myślę, że kolejne elementy, które pozwolą integrować metropolię i zapewne wzmocnienie tej relacji pomiędzy Katowicami i metropolią.
Czyli co to są kolejne elementy, które będą integrować metropolię?
Pracujemy nad tym i będziemy wyznaczać sobie mapę drogową wspólnie oczywiście z prezydentami, burmistrzami…
..ale co to jest proszę powiedzieć?
Panie redaktorze, kolejne elementy, które pozwolą zintegrować funkcje nam na poziomie metropolitalnym, które będą podnosiły jakość funkcjonowania…
…zapisane w ustawie?
…jakość funkcjonowania mieszkańców metropolii. Bez wątpienia czekamy na nowelizację ustawy i bez wątpienia, chociażby takie elementy, jak kwestia spalarni o której musimy zacząć poważnie rozmawiać, ponieważ doskonale wiemy o tym, że przy tak zurbanizowanej przestrzeni, przy tak zurbanizowanym wielkim, jednym mieście, w którym bez wątpienia funkcjonujemy przecież, konieczne jest abyśmy zrealizowali tak ambitny i duży projekt, które są już realizowane na terenie innych miast naszego kraju. Bez wątpienia tych elementów, które powinny być naszym celem i powinny zostać określone w pewnej mapie drogowej, będzie wiele i nad tym wspólnie z moimi kolegami z Zarządu będziemy pracować. Oczywiście z tym zaznaczeniem, że będziemy tutaj pytali o opinię i oczywiście o pewną przychylność prezydentów, burmistrzów, wójtów, bo przypomnę że to 41 liderów miast sąsiednich tworzy metropolię i to Walne Zgromadzenie jest tutaj wyznacznikiem i nadaje pewien rytm. Natomiast bez wątpienia cieszę się i mam taką nadzieję, że Katowice będą odgrywały w tym wszystkim -oczywiście z tymi zapewne największymi również miastami sąsiednimi- bardzo ważną, być może kluczową rolę w tym, aby ten rytm w dalszym ciągu nadawać.
Panie przewodniczący, z tą czterdziestką to mieliście takie relacje do tej pory, że pamiętam, jak chcieliście sobie transport publiczny organizować na własną rękę bo nie podobało się wam jak reszta dogaduje się w sprawie na przykład wysokości składek.
Panie redaktorze była to…
…w sprawie PKM-ów, w sprawie tramwajów były to z całą pewnością panie przewodniczący wyboiste relacje. Czy teraz z Biskupskim będzie z górki?
Panie redaktorze, ja pozwolę sobie odnieść się chociażby do kwestii pomysłu czy też analizy związanej z samodzielną organizacją transportu w Katowicach. Była to inicjatywa jednego z moich kolegów Koalicji Obywatelskiej, który na jednej z komisji zadał pytanie o możliwości…
…panie przewodniczący, proszę
…o możliwości związane z realizacją…
…i tak przypadkiem komisja przechodziła z tragarzami i zbadała to.
Absolutnie nie. Podjęliśmy bardzo poważną analizę bo chcieliśmy wiedzieć jak to może wyglądać…
…ale było to w kontekście pełnego niezadowolenia Katowic z tego w jaki sposób reszta się dogaduje i dlaczego nie liczy per capita tych kwot na poziomie całej metropolii.
Panie redaktorze, niuanse. Myślę, że nic złego w tym, że staramy się wszyscy razem krytycznie podchodzić do tego z czym się czasami musimy mierzyć. Jestem przekonany…
Czy teraz te relacje, pańskim zdaniem, będą wyglądać lepiej?
Panie redaktorze, pan chyba na początku był sobie uprzejmy odpowiedzieć na to pytanie. Skoro prezydent miasta pan Marcin Krupa zdecydował, aby spośród swojego najbliższego grona wiceprezydentów, jednego z nich delegować do Zarządu Metropolii, to jestem przekonany, że ta decyzja połączona jest właśnie z celem jaki mi został wyznaczony, aby zwiększać integrację i zdecydowanie poprawiać relacje, które wydaje mi się, że i tak były dobre, szczególnie pomiędzy panem prezydentem a prezydentami sąsiednich miast. Natomiast dziś cel mamy bardzo jednoznacznie określony i chcemy zdecydowanie poprawić zarówno relacje, jak i włączyć kolejny bieg rozwoju metropolii.
Świetnie. Czy szóstką w tym rozwoju metropolii jest tworzenie supermiasta? W tej skrzyni biegów.
Bez wątpienia jest to cek, który powinniśmy sobie zdefiniować, ale to nie jest cel który -powiedzmy sobie uczciwie- osiągniemy dosyć szybko. Myślę, że w pierwszej kolejności musimy rozmawiać bardzo poważnie na temat tego, co możemy dalej integrować i analizować te obszary, które nie będą generowały pewnych napięć pomiędzy poszczególnymi włodarzami miast.
Ale ja nie pytam się pana czy to się wydarzy teraz. A kiedy to się wydarzy? Inaczej. Kiedy coś takiego -nie ukrywajmy już, nie owijajmy w bawełnę- supermiasto jest celem tak władz metropolii dzisiaj, znaczy celem, marzeniem…
Nie mówiłbym, że supermiasto. Panie redaktorze…
…panie przewodniczący wiemy, o co chodzi. I Katowic również marzeniem, celem. W którym roku to się może udać pańskim zdaniem?
Trudno mi na to pytanie naprawdę odpowiedzieć.
Do końca tej kadencji jest możliwe żebyście doszli do jakiegokolwiek porozumienia?
Ja myślę, że prezydenci miast dojdą do porozumienia bardzo szybko. Zwrócę na to uwagę, że żeby jakiekolwiek korekty związane z funkcjonowaniem czy tak dużą i rewolucyjną zmianą -o której pan redaktor mówi- przeprowadzić, konieczna jest akceptacja na poziomie rządowym, bo konieczne będą zmiany legislacyjne i zmiany ustawy.
Na poziomie rządowym mówią: no, ciężko to sobie wyobrazić, ale jak się dogadacie tam na dole, no to możemy my na górze nie będziemy przeszkadzać.
Zapewniam pana redaktora, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie dogadają się znacznie szybciej, niż zapadną jakieś konkretne decyzje…
…pan chyba prezydenta Sosnowca nie słyszał?
Słyszałem. Niejednokrotnie miałem przyjemność z panem prezydentem Chęcińskim rozmawiać. Być może różnimy się co do pewnych drobnostek, ale wydaje mi się, że wspólnie postrzegamy cel, jakim jest rozwój naszych miast, w taki sam sposób. Chcemy podnosić jakość życia naszych mieszkańców. Chcemy aby ta integracja przyniosła wymierne korzyści. Pozwolę sobie tutaj podkreślić fakt, jakim jest jeden z najbardziej wymiernych efektów tej integracji naszych miast, czyli Zarząd Transportu Metropolitalnego, czyli komunikacją, którą wielu z państwa każdego dnia przemieszcza się pomiędzy swoim miejscem zamieszkania a miejscem pracy. To jest panie redaktorze, szanowni państwo jeden z najbardziej wymiernych elementów związany z tym, jak skutecznie można integrować nasze miasta. Miasta zleciły do metropolii, a dokładnie do ZTM-u, zadanie jakiem jest organizacja transportu i powiedzmy sobie uczciwie, że nawet nie zastanawiamy się dzisiaj nad tym czy mogłoby być inaczej.
Panie przewodniczący to było sukcesem z 6 lat temu, kiedy doszło do legendarnej integracji biletowej. Natomiast teraz chyba trzeba szukać nowych wyzwań?
Pełna zgoda i tutaj zgadzam się z panem redaktorem, że czas na nowe, bardzo ambitne, konkretne wyzwania.
Ustawa metropolitalna na koniec w takim razie. Kiedy wy się jej spodziewacie? Tak zupełnie szczerze. Deklaracje rządu były takie: drugi kwartał. To nam zostało ile jeszcze? Półtora miesiąca.
Panie redaktorze, jesteśmy teraz wszyscy w takim bardzo szczególnym momencie, ponieważ wybory -proszę pozwolić, że wykorzystam antenę i zachęcę wszystkich i namówię, aby wszyscy uczestniczyli w tych wyborach, które przed nami w tą niedzielę i zapewne za dwa tygodnie- natomiast powiem tak, liczę na to, że po wyborach, kiedy kurz opadnie, będzie nieco więcej spokoju, ustawa metropolitalna zostanie zatwierdzona, wyjdzie z rządu, trafi na obrady parlamentu i ostatecznie zostanie podpisana.
Czyli pan wierzy w czerwiec nadal?
Nie wierzę w czerwiec, powiedzmy sobie szczerze, ale wierzę w to, że stanie się to szybciej niż później.
Maciej Biskupski nowy wiceprzewodniczący metropolii, były wiceprezydent Katowic był dziś gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo.
Dziękuje panie redaktorze, dziękuję państwu.
Do zobaczenia i do usłyszenia.
Do widzenia.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.