Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

Mamy 4.683 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w całym kraju - opublikowało Ministerstwo Zdrowia. 

Najwięcej, bo 687 przypadków jest z województwa mazowieckiego, kolejno 509 zakażeń potwierdzono w województwie wielkopolskim, a 461 w pomorskim. Województwo śląskie to piąty w kolejności region w kraju, gdzie zanotowano najwięcej nowych zakażeń, test dał pozytywny wynik u 352 pacjentów. W pozostałych województwach odnotowano od 81 do 283 nowych zakażeń. 129 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Odnotowano także kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 88 osób.

W całym kraju odnotowuje się w dalszym ciągu wysoki poziom zachorowań na COVID-19. Zdaniem docenta Jerzego Jaroszewicza - kierownika Oddziału Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, wynika to z decyzji dotyczących luzowania obostrzeń.

W poniedziałek rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi osób po 70. roku życia. Szczepienia będą podawane w ponad sześciu tysiącach punktów na terenie całego kraju. Na liście są między innymi przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitale. Przed wizytą w punkcie szczepień należy pamiętać o kilku zasadach. 

Pierwszym pacjentem po osiemdziesiątce ma być w regionie Włodzimierz Czechowski, przedstawiciel władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który przyjmie szczepionkę przeciwko COVID-19 w MCK w Katowicach. 

Tymczasem najstarsza mieszkanka gminy Godów, 100-letnia Anna Popiołek, jest już po szczepieniu. Seniorka czuje się dobrze, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. Do zaszczepienia przed grupą pierwszą wykorzystano dawkę, która mogłaby się zmarnować, w związku z nadwyżką, jaką otrzymały ośrodki w gminie.

Do tej pory wykonano w Polsce ponad 701 tysięcy szczepień.

Autor: Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas, Agnieszka Tatarczyk /ml/rs/