Zmarł profesor Mieczysław Chorąży. Onkolog, twórca polskiej szkoły biologii nowotworów.

fot. Archiwum

Zmarł profesor Mieczysław Chorąży - onkolog, twórca polskiej szkoły biologii nowotworów. Miał 95 lat.

„Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci profesora Mieczysława Chorążego - wybitnego onkologa, Kawalera Orderu Orła Białego. Współpraca z Profesorem była dla mnie ogromnym zaszczytem. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Profesor Mieczysław Chorąży urodził się w 1925 roku w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był uczonym, nestorem krajowej onkologii, społecznikiem i nauczycielem kilku pokoleń lekarzy. Był autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów oraz inicjatorem powstania gliwickiej Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Ponad pół wieku pracował w Centrum Onkologii w Gliwicach.


W 2017 roku prof. Mieczysław Chorąży został uhonorowany Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej".

"To ludzie spotkani na drodze mojego życia sprawili, że wybrałem naukę, że jestem wciąż niezmiennie zainteresowany jej rozwojem. To ludzie nauczyli mnie patrzeć na życie i sprawy refleksyjnie, twórczo, twardo, ale i życzliwie”.  - powiedział profesor Chorąży w ostatnim reportażu w Radiu Katowice.

Reportaż Anny Sojki - Iść własną drogą dostępny w serwisie podcastowym podcasty.radio.katowice.pl