Rozmowa dnia z prezesem Władysławem Perchalukiem

W Katowicach rozpoczyna się VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Agendę tegorocznego kongresu definiuje sześć głównych bloków tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie, e-zdrowie i edukacja. O wyzwaniach, ale i koronawirusie porozmawiamy z Władysławem Perchalukiem, prezesem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Zaprasza Piotr Pagieła.


- Wiele bloków tematycznych przybliży to, co będzie się działo w służbie zdrowia po pandemii - powiedział Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. W Katowicach rozpoczyna się Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie odbywa się hybrydowo. 

Jak podkreślił poranny gość Polskiego Radia Katowice, wielkim wyzwaniem jest także kwestia finansowania służby zdrowia. Wyjątkowo trudna sytuacja jest w szpitalach pediatrycznych. NFZ bowiem chce zmienić sposób ich finansowania, chcąc płacić za wykonanie faktyczne, a nie ryczałtowo. To negatywnie wpłynie na finanse tych szpitali. 


Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.