Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: Jak wybudzić kwiaty doniczkowe z zimowego snu?
22.03.2023
17:26:00

Jak wiosną zadbać o kwiaty? Kiedy i jak przesadzać? Jak zmyć z zimowego kurzu? Jak sprawdzić czy są odpowiednio podlane? – radzi florystyka Ewa Sajewicz.

Przesadzanie

Na początek warto sprawdzić czy korzenie nie wyrastają z dołu doniczki. Jeśli tak, to koniecznie trzeba zmienić doniczkę na rozmiar większą. Nie wsadzajmy w dużo większe bo będziemy dawać dużo ziemi, dużo wody i bryła korzeniowa może z czasem zacząć gnić. Przyjrzyjmy się korzeniom, jeśli przelaliśmy roślinę, one są oślizgłe, ślimaczą się – to trzeba tę część obciąć. Przesadzając kwiatki, jeśli faktycznie obcięliśmy chore korzenie, to dobrze wymieszać ziemię z piaskiem (przyspiesza proces gojenia rośliny), do tego możemy też dodać węgiel aktywny, taki jaki stosujemy przy problemach żołądkowych - zbiera procesy chorobotwórcze, bakterie i też powoduje proces zdrowienia rośliny. Jeśli wcześniej doniczka była już używana, to warto ją wyszorować szczoteczką wodą z płynem, dobrze wypłukać i nadać jej drugie życie. Przy przesadzaniu dobrze jest dodać do ziemi perlit by była ona rozluźniona.

Nawożenie

Jeżeli zmieniamy całkowicie ziemię, to zaczynamy nawozić dopiero po 3-4 podlewaniu, ale uwaga: połową dawki zalecanej przez producenta. Nowa ziemia, którą kupujemy, jest już zaopatrzona w wartości odżywcze dla roślin i jeśli dołożymy zaraz odżywkę, to może nastąpić spalenie takiej rośliny. Tak jak u ludzi, jak się przekarmimy, też się źle czujemy. Taką połową dawki podlewamy około 3 miesięcy i dopiero później stosujemy tę pełną dawkę zalecaną przez producenta.

Choroby

Roślinę trzeba obejrzeć. Mogą pojawić się w niej nieproszeni goście. Podnosimy liście, sprawdzamy czy nie ma żadnych pajęczynek, żadnych muszek latających (gdy potrząśniemy rośliną). Jeśli tak, to trzeba użyć chemii, którą mamy dostępną w sklepach. W ogóle zalecam po zimie zrobić oprysk przeciwgrzybiczny. Wynosimy kwiaty na taras czy balkon, robimy roztwór i zraszamy.

Mycie

Do przegotowanej letniej wody dodajemy kilka kropel cytryny i miękką szmatką zmywamy wierzchnią powierzchnię liścia. Nie myjemy od wewnątrz bo uszkodzimy aparaty szparkowe, co doprowadzi do tego, że liście zżółkną, zwiędną i opadną. Kwiatki z drobnymi listkami najlepiej wziąć pod prysznic. Trzeba zabezpieczyć ziemię folią żeby nam się bryła korzeniowa nie zalała i zrobić letni prysznic, spłukać kurz, który osiadł w czasie zimy na liściach i zostawić do obeschnięcia pod prysznicem czy w wannie.

Przenosiny

Kwiaty, które potrzebują więcej słońca, w zimie mogły stać na parapecie w oknie południowym. Do końca kwietnia zalecam by takie kwiaty zostały w oknie południowym, ale nie stały na parapecie bo się po prostu poparzą. Możemy przestawić je na komodę czy szafę by miały dużo rozproszonego światła.

Wilgotność

Najprostsza metoda czy roślina ma zapewnioną odpowiednią wilgotność to sprawdzenie palcem. Ci którzy nie lubią grzebać w ziemi, w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych mogą dostać drewniane patyczki. Taki patyczek umieszczamy przy brzegu doniczki (nie przy korzeniach bo możemy je uszkodzić) zostawiamy na 5 minut i jeśli zobaczymy, że jest całkiem suchy, ziemia z niego opadła, to jest znak że trzeba podlać roślinę. Ważna informacja – jeden patyczek do jednego kwiatka, ponieważ jeśli w którejś roślinie pojawi się szkodnik możemy zainfekować wszystkie kwiaty. Przed kolejnym użyciem takie patyczki trzeba wyszorować, wypłukać i żeby zdezynfekować - włożyć do piekarnika na pół godziny na 90 stopni. Proszę też zadbać o czystość sekatorów i nożyczek, którymi przycinamy rośliny. Myjemy je ciepłą wodą, można nawet przelać wrzątkiem, suszymy i znowu można ich używać. 



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA