Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jakie dziecko możemy nosić w chuście
24.03.2023
10:53:00

Jakie dziecko możemy nosić w chuście i jak to zrobić poprawnie? Jakie błędy przytrafiają się rodzicom w trakcie chustonoszenia i czy są dzieci, których w ten sposób nosić nie wolno?

Między innymi na te pytania odpowiadamy dzisiaj. Gościem Doroty Stabik jest certyfikowany doradca chustonoszenia, Alicja Włodarska.Noszenie dziecka w chuście to bezpieczny i naturalny sposób przenoszenia malucha bez użycia własnych rąk czy wózka. Poprawne układanie maluchów w chustach wymaga odrobiny wprawy. Kiedy dziecko możemy nosić w chuście, jakie są zasady jej wiązania i jakie są najczęstsze błędy – podpowiada certyfikowany doradca chustonoszenia, Alicja Włodarska.


W jakim wieku dziecko możemy włożyć do chusty?

Do chusty możemy włożyć noworodka już w pierwszym dniu życia. Dobrze jest gdy tata nauczy się wiązać chustę, bo będzie nawiązywał bliskość z dzieckiem i może odciążyć mamę, która w połogu będzie leżała i odpoczywała. Do chusty możemy włożyć też duże dziecko (są nosidła prescholl, czyli jak sama nazwa wskazuje dla dzieci większych). Jeżeli jedziemy gdzieś w góry, a małe nóżki zmęczą się w połowie trasy, zdecydowanie lepszą opcją jest włożyć je do takiego nosidła albo do chusty, niż nosić dziecko na ręku.


Kiedy chusta a kiedy nosidło?

Do nosidła możemy włożyć dziecko, które już potrafi dobrze siadać, ale najlepiej wtedy udać się do doradcy, który pomoże je odpowiednio dopasować, tak byśmy nie zrobili dziecku krzywdy. Dopóki dziecko nie zacznie siadać chusta dla niego jest bezpieczniejsza. Ważny jest też materiał z jakiego zrobionego jest chusta, są elastyczne i tkane. Jeżeli mam wybór wolę tę tkaną chustę, dlatego że ona sztywno trzyma dziecko. 


Zasady wiązania chusty

Z materiału powinniśmy zrobić kieszonkę. Środek materiału dajemy sobie na klatkę piersiową, krzyżujemy z tyłu zwracając uwagę by górna krawędź chusty znalazła się przy naszej szyi. Zbieramy cały materiał do przodu. Wsuwamy dziecko do chusty (pod materiał na klatce piersiowej). Naciągamy materiał na plecki dziecka, resztę dajemy pod pupę i dociągamy za naszymi plecami. Później krzyżujemy materiał pod nóżkami dziecka i wiążemy chustę za naszymi plecami. Pierwsze próby są zawsze stresujące dla rodziców, ale później idzie sprawnie. Najczęstszym błędem jest niedociąganie chusty. Musi ona idealnie przylegać do dziecka, wtedy dziecko jest bezpieczne i się nie przemieszcza. Rodzice bardzo często boją się czy nie zbyt mocno dociągają chustę. Nie ma czegoś takiego, jak za mocno dociągnę chustę. Ułóż to dziecko, podejdź do lustra, zobacz czy dziecko leży prosto. Interakcja z doradcą jest też bardzo ważna, bo on podpowie, jak ułożyć dziecko by było w osi, by nie było krzywe, by nie było napięć czy asymetrii. Możemy dziecko nosić w chuście także zimą, ale ważne jest żeby kurtka była obszerna, są też kurtki dla dwojga z dopinką i ochraniacze (możemy być w swojej kurtce a dziecku założyć ochraniacz). Nie ubierajmy zbyt grubo dziecka. Pamiętajmy o tym, że przegrzanie jest gorsze niż ochłodzenie się. Grzejemy się wzajemnie, więc nie dawałabym zbyt dużo warstw żeby się nie przegrzać. 


Uwaga

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Nie zawsze można je od razu włożyć do chusty. Dopiero jeżeli dziecko da nam taką możliwość.
Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA