Nowi biskupi pomocniczy

fot. Dorota Stabik

Ksiądz prałat Marek Szkudło i ksiądz Adam Wodarczyk będą nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej.

Decyzję Papieża Franciszka ogłosił dziś oficjalnie metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.


Ksiądz Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Swiatło-Życie podkreśla, że jego biskupie wezwanie będzie związane właśnie z dotychczasową działalnością.


Nowi biskupi o swoim powołaniu dowiedzieli się w dzień zwiastowania Maryi. Jak mówi ksiądz prałat Marek Szkudło, to był wyraźny znak.


Biskupi nominaci otrzymają sakrę biskupią 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Ksiądz Adam Wodarczyk z wykształcenia jest historykiem Kościoła. Od 2002 roku jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2002-2007 mieszkał i pracował w Rzymie. Od 2007 roku jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. Ksiądz prałat Marek Szkudło od 2008 roku był moderatorem formacji kapłanów młodszych roczników święceń. Był dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W 2012 roku został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. Jest członkiem Komisji Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa oraz członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego II Synodu Archidiecezji Katowickiej, Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

Autor: Dorota Stabik