Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kierowca, który przejechał leżącego na pasach mężczyznę odpowie za spowodowanie śmiertelnego wypadku
06.06.2023
12:09:00

Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Częstochowska prokuratura oskarżyła o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego 44-latka, który blisko rok temu przejechał samochodem po leżącym na przejściu dla pieszych pijanym mężczyźnie, po czym kontynuował jazdę. Kierujący miał prawe pół promila alkoholu w organizmie.

— Akt oskarżenia przesłała do sądu Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ — poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. 

Do wypadku doszło 6 lipca ubiegłego roku o godz. 4 nad ranem. Prowadzący mercedesa sprintera Krzysztof P. jechał aleją Wolności w Częstochowie. Zbliżając się do przejścia dla pieszych zauważył, że jadący przed nim kierowca dostawczego Iveco włączył światła awaryjne i zjechał na przeciwległy pas ruchu, omijając przejście dla pieszych.

— Powodem tego manewru był fakt, że kierowca Iveco zauważył mężczyznę, który wszedł na przejście i położył się na pasach. Krzysztof P. nie zareagował jednak na opisany manewr, który sygnalizował zagrożenie na drodze i wjechał na przejście, przejeżdżając po leżącym na pasach mężczyźnie. Opisane zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu. Następnie pomimo tego, że najechanie na człowieka musiało być dla niego odczuwalne, Krzysztof P. kontynuował jazdę — opisywał prok. Ozimek.

Kierowca mercedesa został zatrzymany przez policję godzinę później przy jednym z centrów handlowych w Częstochowie. Na samochodzie widoczne były uszkodzenia i liczne ślady krwi.

 

Poszkodowany zmarł na miejscu

 

— Pokrzywdzony 52-letni mężczyzna, który był pod znacznym wpływem alkoholu, doznał na skutek przejechania obrażeń wielonarządowych, w wyniku których zmarł na miejscu zdarzenia. Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Krzysztof P. był w stanie po użyciu alkoholu, gdyż w jego organizmie stwierdzono około 0,45 promila alkoholu — dodał rzecznik prokuratury.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez Krzysztofa P. Biegły stwierdził też, że kierowca mógł uniknąć wypadku zatrzymując się przed leżącym człowiekiem lub omijając go.

 

Zarzuty dla Krzysztofa P.

 

Prokurator przedstawił Krzysztofowi P. zarzut spowodowania w stanie po użyciu alkoholu śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, ale w złożonych wyjaśnieniach stwierdził, że nie miał świadomości, iż przejechał człowieka.

Prokuratura domagała się aresztowania podejrzanego, jednak sąd nie uwzględnił jej wniosku i zdecydował, że P. trafi pod dozór policji. Mężczyzna nie był w przeszłości karany. Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

/PAP/mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA