Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Problemy polskiej turystyki. Rozmowa dnia z Adamem Wawocznym
12.06.2023
07:40:00

Ostatnie lata to trudny czas dla polskiej turystyki. Na sytuację wpłynęła pandemia oraz wojna w Ukrainie, lecz jak pokazują statystyki kondycja branży powoli się poprawia.

W 2022 roku w województwie śląskim zatrzymało się blisko 60% więcej osób niż w roku 2021. Jak mówił w porannym programie prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Adam Wawoczny, po upływie 6 miesięcy obecnego roku, rekord odwiedzin w niektórych miejscach już został pobity.

O problemach branży turystycznej rozmawiamy z prezesem Śląskiej Organizacji Turystycznej Adamem Wawocznym.


Państwa i moim gościem jest prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Adam Wawoczny. Dzień dobry panu.

Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry mieszkańcy województwa śląskiego, obecni i przyszli turyści.

Panie prezesie pandemia spowodowała przymusową przerwę, potem wojna w Ukrainie, brak chętnych do pracy, to początek długiej liczby przeciwności, z którymi zmaga się polska turystyka. Powiem z własnego doświadczenia, nie tak dawno jeden gestor gastronomii z Brennej mówił mi tak, że gdyby nie goście z Ukrainy to nie miałby kim pracować.

Pewnie tak. W tych trudnych chwilach wszystkim było naprawdę ciężko. Turystyka obrywała. Turystyka, gastronomia, wszystkie usługi turystyczne, usługi hotelarskie. Tak naprawdę przez ostatnie lata to jest taka bitwa w narożniku i obrona, ale my z tego narożnika coraz śmielej wychodzimy.

Nokautu nie było a  nokdown? 

Nokautu nie było, nokdown myślę, że był bliski, natomiast wszystkie wsparcia, które były do tej pory, wsparcia zarówno rządowe, samorządowe -przede wszystkim te samorządowe- i ta siła w turystyce spowodowała, że wychodzimy z tego narożnika.

Panie prezesie mówią o tzw. paragonach grozy. Dotyczy to głównie miejscowości nadmorskich, ale tak sobie myślę, że jakby pojechać do Wisły czy do Szczyrku pięcioosobową rodziną na dwa dni, to trzeba zostawić ponad tysiąc złotych.

Panie redaktorze, ja myślę że można zostawić i pięć tysięcy, a można to wszystko zrobić za kilkaset złotych, znacznie mniej niż tysiąc. Paragony grozy oczywiście są i można je znaleźć, ale trzeba się ich doszukać. Ja myślę, że każdy znajdzie coś przystępnego. Zawsze lubię sprawdzać to o czym się mówi, więc jeżdżę, jeżdżę na rowerze, chodzę, oglądam i takich paragonów nie muszę zbierać.

W takim razie porozmawiajmy o statystykach, bo znalazłem statystyki Urzędu Statystycznego dotyczące województwa śląskiego i turystyki, i te statystyki mówią, że w 2022 roku w województwie śląskim zatrzymało się blisko 60% turystów więcej niż w roku 2021. To znaczący wzrost.

Znaczący wzrost, natomiast ja lubię porównania do roku 2019 kiedy to był okres przed pandemią, niemniej trend zwyżkowy cały czas obserwujemy. Cieszymy się bardzo. Cieszymy się z tych wszystkich informacji touroperatorów, organizatorów turystyki, biur turystycznych, że zeszły rok był rekordowy, a ja już mam dane z tego roku, do połowy, że najprawdopodobniej, przynajmniej u niektórych, już jest pobity zeszłoroczny rekord, czyli wracamy do tej turystyki.

Sześć milionów turystów zostawia w regionie około sześciu miliardów złotych rocznie. To niebagatelna kwota dla turystyki i dla województwa także.

Oczywiście. Proszę panie redaktorze pamiętać o tym, że turysta to jest liczony ten, który został tutaj, co najmniej, na jeden nocleg. Mamy jeszcze mnóstwo osób, które korzystają z turystyki, tzw. rynek wewnętrzny i to naprawdę może tę liczbę zwielokrotnić.

Krótko mówiąc nie liczy się turysty z Katowic, który jedzie na przykład do Wisły, albo do Szczyrku, albo na Jurę, albo odwiedza Krainę Górnej Odry, o której będziemy zresztą jeszcze rozmawiać. 

Jeżeli nie zostanie na nocleg to w statystyce nie jest.

Panie prezesie to porozmawiajmy o tych dwóch imprezach, które przed nami. 17 i 18 czerwca, czyli za dni kilka, rozpoczyna się Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki. Powraca do dwudniowej formuły. Wszystko zacznie się w kopalni „Ignacy” w Rybniku. Województwo śląskie zabytkami techniki stoi. Można tak powiedzieć? 

Jest to oczywiście nasz certyfikowany produkt turystyczny, który jest uznany w całym kraju. Serdecznie zapraszam do tej edycji Industriady. Szlak Zabytków Techniki jest naprawdę czymś co wyróżnia nasze województwo. Zresztą, jesteśmy kompletni turystycznie bo możemy pływać, możemy chodzić, możemy uprawiać trekking, możemy uprawiać wspinaczkę. Tak naprawdę mamy wiele aktywności między innymi korzystając z obiektów postindustrialnych świetnie przygotowanych dla turystów.

W tym roku będzie to „Sztuka Przemysłu”, czyli połączenie przemysłu ze sztuką, to odważne połączenie.

Oczywiście, że odważne. My bardzo lubimy wyzwania. Szlak Zabytków Techniki, wszystkie obiekty, przygotowuje się do tej tematyki. Myślę, że jesteśmy w stanie państwa zaskoczyć bardzo pozytywnie. Mam nadzieję, że bardzo licznie to święto będziecie z nami obchodzili.

70 wystaw, 100 warsztatów, 20 wykładów, 50 pokazów, 40 koncertów, 30 spektakli, 15 gier terenowych i 10 pikników. To już za niespełna tydzień a za dwa tygodnie Festiwal Górnej Odry -szczególnie panu bliski- pod hasłem „Cała naprzód!”. Skąd takie hasło?

„Cała naprzód!”, konsekwencja „Ahoj załogo!”, „Wszyscy na pokład!”, to są hasła kolejnych edycji. Powiem państwu, że to jest Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 roku uznany przez Polską Organizację Turystyczną.

I przez internautów, wejdę panu w słowo.

I przez internautów. Bardzo się cieszymy, że możemy kolejny raz być organizatorem. Kraina Górnej Odry, jedna z marek turystycznych, obok Jury Krakowsko-Częstochowskiej ze świętem „Juromania”, obok Beskidów i Śląska Cieszyńskiego z pierwszym festiwalem który za nami „Dziewięćsił”. My startujemy teraz. Przypomnę państwu, ponad 120 tys. ludzi w ciągu trzech dni w ubiegłym roku. Planujemy ten rekord pobić, a naprawdę atrakcji mamy ponad sto, trzy finały, więc serdecznie zapraszamy. 23-25 czerwca finały: Żory, Jastrzębie, Rybnik i oczywiście Pływadła w sobotę w Raciborzu.

Będą Wianki, będzie Żorska Wiosna Młodości, Festiwal Ratownictwa w Rybniku, rajd rowerowy w Godowie czy nocne zwiedzanie opactwa w Rudach koło Raciborza. Nocne zwiedzanie tego opactwa cystersów, to można by powiedzieć, może mieć taki klimat jak „Imię róży” na przykład.

Klimat jest niepowtarzalny. Zapisy trwają festiwalgornejodry.pl, tam można sobie rezerwować czas i miejsce. Zapraszamy turystów i naszych tutaj z województwa śląskiego do rezerwowania noclegu, zostania z nami przez cały czas trwania festiwalu. Naprawdę będzie o czym mówić cały rok. Powiem tylko, że jako Kraina Górnej Odry walczymy o tytuł Polskiej Marki Turystycznej. Mamy nadzieję, że z państwa udziałem, w tym roku to się uda.

Panie prezesie to na koniec naszej rozmowy, bo mieszkańców województwa śląskiego do zwiedzania i podziwiania atrakcji naszego regionu zachęcać nie trzeba, ale jeśli słuchają nas na przykład mieszkańcy Opolszczyzny, województwa łódzkiego, województwa świętokrzyskiego, Małopolski a nawet Czeskiej Republiki, to jakby pan zachęcił ich żeby przyjechali do nas?

Myślę, że należałby tylko popatrzeć czy im się chce, czy mają troszeczkę czasu by ruszyć trochę dalej poza obręb swojego miasta. Myślę, że ci którzy chcą przyjechać, doskonale mogą się o tym dowiedzieć, więc zachęcać nie trzeba, ponieważ bardzo współpracujemy z naszymi czeskimi partnerami, z województwem opolskim. Wszyscy będą na trasie naszego Festiwalu, wzajemnie się wspieramy, powiem więcej, z województwem warmińsko-mazurskim również. A na koniec panie redaktorze, skoro pan powiedział, chciałbym wrócić do jednej idei, idei harcerskiej. W naszym województwie, w Chorągwi Śląskiej mamy koło 20 tys. harcerzy, którzy uprawiają turystykę, którzy pokazują jaki jest renesans tego co my znamy. Korzystania z przyrody, korzystania z wolnego czasu racjonalnie i do takiej równowagi między pracą, między swoją aktywnością i turystyką. Zachęcam do korzystania z tej aktywności. Jesteśmy po wczorajszych obchodach stulecia Hufca Ziemi Rybnickiej, który pokazuje jaki potencjał drzemie w młodym pokoleniu, i właśnie na nie stawiamy.

A ja chciałbym zachęcić wszystkich turystów, którzy spotykają się na szlaku, by wrócić do tego starego zwyczaju, który pamiętam z młodych lat, by porostu powiedzieć sobie „dzień dobry”, „cześć”, „dobrego dnia”.

I tym „dobrego dnia” chciałbym się z państwem pożegnać i zaprosić na te nasze wszystkie aktywności, których w tym roku będziemy mieli rekordowo dużo przez całe lato i później też.

Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Adam Wawoczny był dziś gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne